Únia plánuje obnoviť štvrtinu výkonu elektrickej energie na Ukrajine

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Fatih Birol predstavili kroky na posilnenie energetickej bezpečnosti Ukrajiny pred nadchádzajúcou zimou. [https://audiovisual.ec.europa.eu/Dati Bendo]

Európska únia chce spolu s Medzinárodnou energetickou agentúrou pomôcť Ukrajine s energetickou bezpečnosťou počas blížiacej sa zimy. Po dvoch rokoch konfliktu je totiž viac ako 70 percent elektrickej kapacity Ukrajiny nedostupných, sú zničené alebo poškodené.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) Fatih Birol 19. septembra (štvrtok) predstavili správu o krokoch, ktoré treba podniknúť na posilnenie energetickej bezpečnosti Ukrajiny pred nadchádzajúcou zimou.

Správa upozorňuje, že hoci Ukrajina zvládla dve predchádzajúce zimy od ruskej invázie, táto zima bude najnáročnejšia. Od začiatku konfliktu je viac ako 70 percent elektrickej kapacity Ukrajiny nedostupných, pretože boli buď zničené, alebo poškodené.

Ukrajinský energetický systém prežil posledné dve zimy vďaka tomu, že výrazne znížil dopyt po energii, rýchlo opravil poškodené zariadenia a našiel iné zdroje dodávok. Pomohla mu aj miernejšia zima.

„Táto zima však bude zďaleka najťažšou skúškou,“ povedal výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol pri príležitosti predstavenia správy.

Von der Leyen na sprievodnej tlačovej konferencii pripomenula, že len počas 12 hodín 26. augusta sa na ukrajinský energetický systém zameralo 230 ruských rakiet a dronov.

Ukrajina chce do roku 2030 vyrábať tretinu energie z obnoviteľných zdrojov

Obnovu zničenej energetickej infraštruktúry chce Ukrajina využiť na jej ozelenenie. Vláda plánuje do konca desaťročia dosiahnuť 27-percentný podiel zelených zdrojov na svojom energetickom mixe, na čo bude potrebovať 18,3 miliardy eur.

Podľa nej bol na Ukrajine od vypuknutia vojny zničený ekvivalent celej energetickej kapacity troch pobaltských štátov. V dôsledku toho bude túto zimu pravdepodobne značný rozdiel medzi dostupnými dodávkami elektrickej energie a dopytom počas špičky. Počas najchladnejšej časti roka hrozí prerušenie prevádzky nemocníc, škôl a iných kľúčových inštitúcií.

Európsky akčný plán

IEA navrhla desať opatrení na zlepšenie energetickej situácie. Patria medzi ne posilnenie bezpečnosti infraštruktúry, zrýchlenie opráv a decentralizácia dodávok elektriny. Európska únia doteraz poskytla Ukrajine na energetickú bezpečnosť pomoc vo výške dvoch miliárd eur.

EÚ plánuje túto zimu obnoviť na Ukrajine 4,5 GW kapacity elektrickej energie, čo predstavuje 25 percent potrieb krajiny. Investovať chce tiež do obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterné turbíny a solárne panely, aby zvýšila jej energetickú bezpečnosť.

„Veľké investície do obnoviteľných zdrojov energie, ako solárna a veterná energia a batériové úložiská, pomôžu Ukrajine nielen prežiť zimu, ale posilnia aj jej dlhodobú energetickú bezpečnosť a postavia ju do pozície lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov energie,“ uviedla pre Euractiv Svitlana Romanko, zakladateľka a výkonná riaditeľka ukrajinského združenia Razom We Stand.