Únia po spornom anulovaní volieb v Kišiňove zmrazila pomoc Moldavsku

Protesty pred moldavskou Národnou radou. [EPA-EFE/DUMITRU DORU]

Európska únia zmrazila balík pomoci pre Moldavsko vo výške 100 miliónov eur. Reagovala tak na sporné anulovanie júnových volieb primátora v moldavskej metropole Kišiňov, informovala agentúra Reuters.

O pozastavení pomoci pre Moldavsko informovala v stredu Európska komisia. Táto postsovietska republika totiž podľa nej nesplnila jednu z podmienok poskytnutia pomoci, a to rešpektovanie demokratických mechanizmov a princípov právneho štátu.

„Toto hodnotenie vychádza z nedávnych politických udalostí v Moldavsku, konkrétne sa týka rozhodnutia najvyššieho súdu z 25. júna o zneplatnení volebných výsledkov v Kišiňove,“ uvádza sa vo vyhlásení komisie.

Moldavsko malo dostať v dohľadnej dobe prvú časť zo 100 miliónov eur, ktoré preň vyčlenila EÚ na roky 2017-18. Komisia však teraz vyplatenie príslušnej sumy pozastavila.

Moldavský minister zahraničných vecí: Nechceme sa stať priestorom geopolitického experimentu

V rozhovore s Andreiom GALBUROM o vplyvoch Bruselu a Moskvy v mladej východoeurópskej krajine.

Porušené moratórium

V druhom kole volieb primátora Kišiňova zvíťazil 3. júna proeurópsky kandidát Andrei Nastase, ktorý sa angažuje v boji proti miestnym oligarchom a korupcii.

Moldavské súdy však výsledok volieb anulovali s vysvetlením, že obaja kandidáti – v rozpore s platnými pravidlami – aj po ukončení volebnej kampane oslovovali potenciálnych voličov na sociálnych sieťach. Nastase sa bráni tým, že on ani jeho súper neviedli nelegálnu kampaň, ale len vyzývali voličov, aby išli voliť.

Tisíce Moldavcov demonštrovalo za pripojenie k Rumunsku

Bývalý rumunsky prezident Traian Basescu sa v nedeľu, 25. marca zúčastnil na zhromaždení viac ako 10 tisíc ľudí v moldavskom hlavnom meste na podporu znovu-zjednotenia medzi Rumunskom a Moldavskom.

Podľa Nastaseho sa o anulovanie volieb zasadil oligarcha a líder vládnej Demokratickej strany Vlad Plahotniuc, ktorý to však popiera. Súčasnou prozápadnou vládnou garnitúrou Moldavska otriasli viaceré korupčné škandály, v dôsledku ktorých by ju mohli po novembrových parlamentných voľbách vystriedať pri moci proruskí socialisti.

Moldavský prezident odmietol vymenovať proeurópskych ministrov, súd mu za to odobral právomoci

Proruský prezident Igor Dodon tvrdí, že ministri, ktorých navrhuje vláda, sú nekompetentní a zapojení do škandálov.

Zneplatnenie volieb v Kišiňove ostro kritizovali EÚ aj USA. V samotnom Moldavsku anulovanie hlasovania vyvolalo vlnu protestov.

Magistrát v Kišiňove až do nových volieb v roku 2019 povedie dočasný starosta, ako to stanovujú moldavské zákony.