Únia predĺžila sankcie voči Moskve o ďalší polrok

Vladimír Putin. [EPA-EFE/Maxim Shipenkov]

Krajiny Európskej únie sa zhodli, že sankcie, ktoré voči Rusku zaviedli po invázii Krymu, opätovne predĺžia.

Európska únia predĺžila v pondelok (12. júla) o ďalších šesť mesiacov ekonomické sankcie voči Rusku. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvolala na tlačovú správu Rady EÚ. Ministri zahraničných vecí členských krajín predĺžili platnosť sankcií, ktoré sú zamerané na banky, energetické podniky či dovoz zbraní už po trinásty raz.

Sankcie, ktoré budú po novom platiť do 31. januára 2022, obmedzujú prístup ruských bánk a spoločností na primárny a sekundárny kapitálový trh Európskej únie a zakazujú akékoľvek formy finančnej pomoci či obchod s ruskými finančnými inštitúciami.

Europoslanci za Smer sa zdržali hlasovania o odsúdení Ruska

Európsky parlament veľkou väčšinou prijal uznesenie, ktoré volá po vyhostení ruských diplomatov zo všetkých členských štátov a v prípade invázie Ukrajiny aj po zastavení dovozu ruského plynu a ropy. Europoslanci za Smer-SD s vyhostením nesúhlasia, preferujú dialóg.

Opatrenia tiež zakazujú priamy alebo nepriamy dovoz a vývoz alebo presun vojenského materiálu. Sankcie ďalej obmedzujú prístup Ruska k určitým citlivým technológiám, ktoré sa dajú použiť v tamojšom energetickom sektore, napríklad pri ťažbe a výskume ropy.

Ekonomické sankcie voči Moskve boli zavedené v roku 2014 ako reakcia na ruské zasahovanie do diania na Ukrajine a anexiu Krymu. V septembri toho istého roka boli posilnené a v marci 2015 Európska únia súhlasila s prepojením ich trvania s úplným dodržiavaním minských dohôd. Okrem ekonomických sankcií zaviedol euroblok voči Rusku rôzne typy ďalších reštriktívnych opatrení. Tie rozšíril aj po zadržaní opozičného lídra, Alexeja Navaľného.

Po Únii uvalia kvôli Navaľnému sankcie na Rusko aj Spojené štáty

Joe Biden by mal už čoskoro vydať exekučný príkaz, ktorým voči Moskve spustí sankčný mechanizmus. EÚ rozšírenie svojich sankcií oznámila deň predtým. V rovnakom čase však Amnesty International sťahuje svoje rozhodnutie označovať Navaľného za „väzňa svedomia“.