Únia výsledky prezidentských volieb v Bielorusku neuznáva

Tlačový briefing predsedu Európskej rady po videosummite k situácii v Bielorusku, 19. augusta 2020. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Členské štáty Európskej únie neuznávajú výsledok prezidentských volieb v Bielorusku. Oznámila to v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú citujú agentúry AFP a DPA.

„Pre nás… niet pochýb o tom, že vo voľbách došlo k veľkému porušovaniu pravidiel,“ povedala Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne po mimoriadnom videosummite EÚ o situácii v Bielorusku.

Uviedla, že nedávne voľby v krajine neboli „ani slobodné, ani spravodlivé a z toho dôvodu výsledok týchto volieb nemožno uznať“.

Kancelárka zároveň odsúdila „brutálne násilie“ voči pokojným demonštrantom v tejto krajine.

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vo voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12 percenta.

Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6000 osôb bolo zadržaných.

„Pevne stojíme za právom bieloruského ľudu určiť si svoj vlastný osud. Európska únia čoskoro uvalí sankcie v značnom množstve na jednotlivcov zodpovedných za násilie, represie a volebné podvody (v Bielorusku),“ povedal po skončení mimoriadneho videosummitu Európskej únie predseda Európskej rady Charles Michel.

Slovenský premiér Igor Matovič na Facebooku po rokovaní napísal, že na summite navrhol, aby sa EÚ zamerala „na dva paralelné a rovnako silné prístupy – politiku ‘otvoreného náručia’ voči obyčajným ľuďom Bieloruska a zároveň na politiku tvrdých sankcií voči všetkým zodpovedným za falšovanie volieb a násilie“.

Cichanovská vyzvala EÚ, aby neuznali výsledky volieb v Bielorusku

Podľa líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej prezident Lukašenko v očiach Bielorusov stratil legitimitu. Lídrov EÚ pre mimoriadnym summitom k situácii v Bielorusku vyzýva, aby výsledky augustových volieb neuznali.