Únia vyzýva Rusko a Ukrajinu k zdržanlivosti a deeskalácii napätia

Kerčský most. [TASR/AP Photo]

Európska únia vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby „konali s maximálnou zdržanlivosťou“ a deeskalovali napätú situáciu v Čiernom mori, informovala v nedeľu agentúra AP.

Ukrajina tvrdí, že ruská pobrežná stráž zajala tri lode ukrajinského námorníctva, na dve z ktorých spustila aj streľbu a zranila dvoch členov posádky. Rusko obvinilo Ukrajinu z provokácií.

Európska únia prostredníctvom hovorkyne exekutívy Maji Kocijančičovej takisto odkázala, že očakáva od Ruska znovuobnovenie „práva na plavbu“ cez Kerčský prieliv, ktorý Moskva uzavrela.

Ukrajinské vojenské námorníctvo zverejnilo v nedeľu (25. novembra) vyhlásenie, podľa ktorého poslalo malú flotilu v zložení troch plavidiel z Odesy do Mariupolu. Táto trasa si vyžaduje plavbu cez Kerčský prieliv.

Ruské pohraničné hliadky sa podľa neho pokúsili flotile v ceste zabrániť a zámerne vrazili do remorkéra, na ktorom spôsobili škody.

Ruská strana zasa prostredníctvom oficiálnych miest oznámila, že ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jeho výsostných vôd.

Moskva môže prístup cez zmienený prieliv medzi Čiernym morom a Azovským morom kontrolovať po tom, ako postavila most prepájajúci Krym s južným Ruskom.

Budovanie mostov európsko-ruskej spolupráce? Keď prídu problémy, mosty padajú prvé

Cesta spolupráce medzi Moskvou a Bruselom vedie cez Kyjev. Bez riešenia na Ukrajine sa vzťahy nezlepšia a európske sankcie preto musia pokračovať, hovoria experti.

„Európsko-ruské vzťahy sú dôležitým komponentom mieru a stability v Európe,“ uviedol na úvod diskusie Rusko a Európska únia: Realita a vyhliadka vzájomných …

Z Azovského mora, lemujúceho Krym od severovýchodu, sa v posledných mesiacoch stáva ďalšia oblasť popri Kryme a Donbase, kde sa prejavuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.

Rusko kontroluje Kerčský prieliv a Ukrajina vyčíta Rusku obťažujúce kontroly, ktoré musia podstupovať lode smerujúce do ukrajinských prístavov, ako sú Mariupol či Berďansk.