Zahraničná politika podľa novej vlády: Po „zdravom úsudku“ na „všetky svetové strany“

Hodnotiaca konferencia zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky za rok 2017. [MZVaEZ]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Štvrťstoročie zahraničnej a európskej politiky Slovenska

Slovenská zahraničná politika bola v minulom roku podľa Petra Pellegriniho iniciatívna, pohotová, ale aj zrozumiteľná, a to aj napriek výhradám mnohých o rozdielnej rétorike troch najvyšších ústavných činiteľov na rozličných medzinárodných fórach.

A hoci nový predseda slovenskej vlády hovorí o nutnosti robiť zahraničnú politiku na všetky svetové strany, pro-európske a atlantické smerovanie nemôže byť podľa šéfa slovenskej diplomacie dnes už vôbec spochybňované.

Hodnotiacu konferenciu zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky za rok 2017, na ktorej vystúpili aj Peter Pellegrini a Miroslav Lajčák, zorganizovalo už po 18-ty krát Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Duleba: Niektorí politici nie sú lídrami, nasledujú svojho voliča

ŠPECIÁL / Najväčší problém slovenskej zahraničnej politiky je to, že jej základné smerovanie nie je ukotvené v hlavách politických lídrov, tvrdí analytik SFPA Alexander Duleba.

Štyri svetové strany

Premiér Peter Pellegrini uviedol, že základným životným priestorom pre Slovensko „bola a zostáva Európska únia“, a že „NATO aj naďalej vnímame ako základný pilier našej bezpečnosti, ktorý v turbulentných časoch nemá alternatívu a naopak, zvyšuje svoj význam“.

Spoluprácu s inými partnermi však nezavrhuje. „Zahraničnú a európsku politiku by sme mali robiť na štyri svetové strany a mali by sme zostať verní hodnotám a ideálom, ktoré nás v zjednotenej Európe robia Európanmi,“ dodal.

„V tomto neistom prostredí nie je priestor na spochybňovanie našej európskej a transatlantickej orientácie,“ doplnil vo svojej záverečnej reči minister Miroslav Lajčák. Slovensko podľa neho ani ako neutrálna krajina, ani ako most medzi východom a západom nebude nikdy také silné, ako keď je členom EÚ a NATO.

„Efektívny multilateralizmus“ vnímajú obaja vládni predstavitelia ako dôležitú platformu a v úspešnej spolupráci s doterajšími partnermi chce pokračovať aj nová vláda.

Podľa ministra zahraničných vecí však nie je potrebné o multilateralizme hovoriť ako o všeobecnom lieku pre prosperitu, ale ako o „systéme, ktorý odbúrava nezdravé bariéry“.

Lajčák považuje za dôležité opustiť stereotypy, ale aj chrániť systém inštitúcií, ktorý v súčasnosti máme. „Moje odporúčanie je vždy nahlas položiť jednu otázku: „Aká je alternatíva? Čo konkrétne ponúkate?“,“ uviedol Lajčák.

Stern: Kritické hlasy by sme mali prijať s pokorou

Ako pripomenul profesor Juraj Stern, predseda správnej rady SFPA, domáca a zahraničná politika sú spojené nádoby, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Slovensko sa podľa neho po vražde novinára a jeho priateľky opäť dostáva do centra kritiky z európskych inštitúcií. „Tieto kritické hlasy by sme mali prijať s pokorou, sú iste dobre mierené a z úst tých, ktorí majú s demokraciou dlhšie skúsenosti,“ uviedol v otváracom príhovore konferencie.

V súvislosti s kauzou Sergeja Skripaľa akcentoval na slovenskú diplomaciu a jej solidárnosť voči svojim partnerom: „Priateľov si vyberáme sami a keď nás akceptujú, správajme sa tak, aby to bolo akceptovateľné pre obe strany.“

„Všetci chceme slušné a tolerantné Slovensko. Ak by sa to podarilo, bol by to najkrajší dar, aký si môžeme všetci spoločne dať v jubilejnom roku samostatnosti Slovenskej republiky,“ dodal Stern.

Slovensko pod lupou EP

ŠPECIÁL / Od zverejnenia prvých informácií o vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej rezonuje situácia na Slovensku v európskych inštitúciách. Intenzívne sa ňou zaoberá aj Európsky parlament.

Na udalosti posledných týždňov reagoval vo svojej záverečnej reči aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí. Za pozitívum považuje fakt, že zo žiadnej strany nezaznamenal „hlasy, ktoré by spochybňovali pro-európsku orientáciu Slovenska“.

„Pre nás je to signál, že v tom, čo robíme musíme o to intenzívnejšie pokračovať,“ dodal Lajčák.

Pellegrini: Globalizáciu si v zahraničí pre vlastný profit nevymysleli

Miroslav Lajčák zhodnotil Konferenciu z dvoch perspektív: ako úradujúci minister, ale aj ako súčasný predseda Valného zhromaždenia OSN, čo jeho šéf, premiér Pellegrini, niekoľkokrát vyzdvihol.

„Nie sme politická, vojenská ani ekonomická mocnosť,“ konštatoval Lajčák, silu Slovenska však vidí jasne: „(Odpoveď) hľadajme tam, kde ju hľadali a nachádzali tí menší a slabší (bez pocitu menejcennosti) počas celej histórie ľudstva – v práve, inštitúciách a spojenectvách,“ povedal.

Vyzval na zachovanie „zdravého úsudku“ v záplave hoaxov a konšpiračných informácií a na „dodržiavanie dohôd a pravidiel“ v čase, keď sa na „negatívne javy globalizácie odpovedá nacionalizmom a protežovaním vlastnej krajiny“.

K „zdravému rozumu“ nabádal aj nový predseda vlády. „Globalizácia, s ktorou sme konfrontovaní, nie je proces, ktorí si niekto vymyslel pre svoj profit a teraz ho riadi zo zákulisia,“ povedal Pellegrini.

Slovensko zohráva v Únii ústrednú úlohu, vyhlásil Juncker na stretnutí s Pellegrinim

Peter Pellegrini sa vo štvrtok stretol s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Rozprávali sa o budúcom európskom rozpočte, migračnej kríze, reforme azylového systému či predsedníctve Slovenska v rámci V4. Témou rozhovorov bola aj vražda Jána Kuciaka.

Výzvy nastávajúceho obdobia

Predseda vlády aj šéf rezortu diplomacie pripomenuli nadchádzajúce úlohy, ktoré budú slovenskej vláde, ale najmä diplomacii, vyplývať z predsedníctva vo Vyšehradskej skupine, ako aj v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

Demeš: Je dôležité, že slovenská diplomacia odmietla potvrdiť nezmyselné teórie o zásahoch zvonka

ŠPECIÁL / Podľa PAVLA DEMEŠA odhalenia Jána Kuciaka na kosť obnažili naše zlyhania a prapodivné prepojenia, s ktorými sa musíme spoločne vysporiadať. Pri ich riešení sa budeme musieť opierať aj o zahraničie, hovorí.

Obaja uviedli, že základnou prioritou počas predsedníctva vo V4 bude prehlbovanie európskej integrácie. Miroslav Lajčák zhrnul oblasti slovenského záujmu do troch predsedníckych tém: Európska V4, Bezpečná Európa a Silná Európa.

Idea kooperatívnej bezpečnosti by mala byť najmä v centre slovenského predsedníctva v OBSE, ktorej začne Slovensko predsedať v januári budúceho roka.

Hodnotiaca konferencia za rok 2017

Ako hodnotia bývalí ministri a experti zahraničnú politiku Slovenska za uplynulý rok 2017 a 25 rokov jej existencie? Pozrite si krátky zostrih z Hodnotiacej konferencie #HK2017

Publiée par Slovak Foreign Policy Association sur dimanche 15 avril 2018