Píše z Ukrajiny: Európa konečne začala chápať, že Rusko je teroristický štát

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Člen jednotiek teritoriálnej obrany Ukrajiny stojí v poškodenej budove regionálnej správy v Charkove po tom, čo Rusi zaútočili na centrum mesta. [EPA-EFE/SERGEY KOZLOV]

Aj napriek obmedzenému prístupu na internet sa politickému analytikovi Romanovi Rukomedovi podarilo portálu EURACTIV poslať správu z Ukrajiny. „Vraždia nevinných ľudí,“ píše s tým, že Rusi cielene útočia na nemocnice a námestia.

Šiesty deň vojny nepriniesol Putinovi a jeho armáde vojnových zločincov žiadne výrazné úspechy.  Agresorom sa nepodarilo preniknúť do žiadneho z významných ukrajinských miest. Namiesto toho začali masívne útočiť na civilnú infraštruktúru.

Ruskí agresori do včerajšieho dňa (1. marca) zavraždili viac ako 20 detí a zničili 80 budov škôlok, škôl, univerzít a špeciálnych výchovných zariadení. Cielene útočia na nemocnice, tak ako v Charkove, a v tom istom meste zároveň balistickými raketami zasiahli najväčšie námestie v Európe – Námestie slobody. Vraždia nevinných ľudí.

Ďalšie balistické rakety namierili včera večer na kyjevskú televíznu vežu. Nepodarilo sa im ju zničiť, ale pri útoku prišli o život piati nevinní Ukrajinci, ktorí okolo nej v čase explózie prechádzali.

Neďaleko televíznej veže agresori zasiahli jeden z najtragickejších pamätníkov v Kyjeve, Babyn Yar, miesto masových popráv. Nemeckí nacisti tam počas druhej svetovej vojny zavraždili tisícky Židov, Rómov, Ukrajincov a ďalších ľudí iných národností. O osemdesiat rokov neskôr sa tento ohavný čin zopakoval útokom na ich hroby, no tentoraz sú zaň zodpovední ruskí vrahovia.

Ruskí teroristi počas celého dňa pokračujú v ofenzíve, bombardujú a strieľajú na mestá ako Charkov, Černihiv, Sumy, Mariupol a mnohé ďalšie. Rusi dobre vedia, že nezabíjajú vojakov, ale civilistov.

Ich správanie je zločin proti ľudskosti, ktoré porušuje medzinárodné humanitárne právo. Je preto nevyhnutné, aby po skončení vojny boli ruskí vojnoví zločinci obvinení a potrestaní medzinárodným trestným súdom. Ide o dôležitý princíp základných ľudských práv a zároveň prejav úcty k obetiam vojny.

Únia sa počas vojny na Ukrajine stala globálnym hráčom

Chýbala politická vôľa a procesy sa ťahali roky. Tvárou priamej ruskej hrozbe ale Únia nadobudla hrubú silu, aj keď jej to zakladajúce zmluvy nie úplne umožňujú. Ako dokáže „ekonomické združenie“ spustiť zo dňa na deň dodávky zbraní mimo svojho územia?

Na druhej strane, ľudia v žiadnom z veľkých ukrajinských miest nepanikária. Zvykajú si na novú realitu, keď pravidelne zaspávajú v úkrytoch a vzájomne si pomáhajú prežiť nasledujúci deň.

Ukrajinské ozbrojené sily nemajú dostatok jednotiek v územnej obrane. V mnohých menších mestách a obciach preto vznikajú lokálne skupiny sebaobrany, kde obyčajní občania kontrolujú okolie svojich domov a hlásia všetko, čo považujú za podozrivé.

Niekedy napríklad odhalia špeciálne označenia, ktoré za sebou nechávajú ruskí teroristi a skupiny sabotérov, aby vedeli, kde zaútočiť nabudúce. Rabovači, ktorí sa odvážia vykrádať prázdne obydlia sú prísne potrestaní. Keď ich ľudia chytia, priviažu ich k elektrickým stĺpom popri ceste. Sú tam, až kým si po nich nepríde polícia.

Na cestách a rôznych prístupových bodoch do miest a obcí ľudia postavili barikády. Bez špeciálnej kontroly sa do nich preto nikto nedostane.  Týmto sa chránia pred ozbrojenými sabotérmi, ktorí vraždia nevinných ľudí, policajtov a kohokoľvek ďalšieho, len aby rozpútali paniku a chaos. Miestne obranné jednotky týchto teroristov väčšinou rovno zabijú. Ich existencia dokazuje, že ruský teroristický štát agresiu voči Ukrajine plánoval dlho.

Ľudia v Kyjeve a všade inde si navzájom prejavujú silnú empatiu a láskavosť. Pomáhajú najmä matkám s malými deťmi, prinášajú im jedlo a poskytujú zdravotnú starostlivosť.

Do krajiny zároveň prichádzajú mnohí dobrovoľníci, ktorí chcú bojovať po boku ukrajinského ľudu. Celá Európa posiela Ukrajine zbrane, muníciu aj humanitárnu pomoc. Naša krajina potrebuje cítiť, že slobodný a demokratický svet je na jej strane, potrebuje zdroje, vďaka ktorým nad ruským agresorom vyhrá.

Diplomati Únie sa dohodli na nových sankciách voči Bielorusku

Bieloruský režim Rusku pomohol podniknúť inváziu na Ukrajinu a Európska únia reaguje. 

Musím spomenúť ešte jednu vec. Bielorusko ponúklo celé svoje územie ruským vojnovým zločincom, ktorí odtiaľ útočili na Ukrajinu a bombardovali naše mestá balistickými raketami. Teraz Bielorusko posiela svoje jednotky na naše územie a pridáva sa k vojne proti nám.

Za toto je zodpovedný Alexander Lukašenko, samozvaný bieloruský diktátor, a jeho kumpáni, ktorí si na medzinárodnom trestnom súde zaslúžia sedieť hneď vedľa Putina. Bielorusi sa môžu hanbiť, že iba ticho sledujú, ako sa ich vojenské jednotky hýbu smerom k ukrajinskej hranici a pripájajú sa k Rusom, ktorí nás vraždia.

Európa konečne začala chápať, že Rusko je teroristický štát, ktorý ohrozuje bezpečie, mier a hojnosť celého sveta. Lenže tým najväčším bojom a ohrozeniam ruského agresora čelia Ukrajinci, práve teraz.