Maďarsko súhlasilo, Slovensku umožní vyvážať nadbytočnú elektrinu z jadra

Mochovce

Pohľad na rozostavaný reaktor v Mochovciach. FOTO-TASR

Ľady sa prelomili, vzťahy oteplili a na južnom Slovensku vyrastú nové elektrizačné prepojenia s Maďarskom.

Zmluvu o dvoch nových prepojeniach podpísali v stredu 1. marca prevádzkovatelia prenosových sústav oboch krajín. Slovensku to v budúcnosti umožní vyvážať prebytkovú elektrinu z dvoch nových jadrových reaktorov v Mochovciach.

Meškanie kritizovala aj EÚ

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a jeho maďarský partner MAVIR sa dohodli na vybudovaní prepojení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka.

Obe prepojenia budú mať kapacitu 2×400 kV a súčasná cezhraničná kapacita sa tak zdvojnásobí, uvádza portál Energia.sk.

Vedenia začnú fungovať v roku 2020. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) spresnil, že si budú vyžadovať investície vo výške 80 miliónov eur, z toho 60 miliónov eur na slovenskej strane.

Prepojenia sú na európskom zozname Projektov spoločného záujmu (PCI). Hoci vlani získali podporu z Nástroja pre prepájanie Európy (CEF) vo výške 1,5 milióna eur, Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky už kritizovala ich meškanie.

V tohtoročnom kole získali peniaze len slovenské plynovodné projekty, CEF však pokračuje aj v budúcich rokoch.

O prepojení uvažujú 20 rokov

MAVIR, SEPS
Slovenské ministerstvo hospodárstva a SEPS v spoločnej tlačovej správe pripomínajú, že „o posilnení slovensko-maďarského prenosového profilu uvažujú SEPS a MAVIR už viac ako dve desaťročia, a to najmä pre odstránenie úzkeho miesta v rámci prepojených európskych prenosových sústav v stredoeurópskom regióne.“

„Rastúce výmeny elektriny medzi vzájomne prepojenými prenosovými sústavami v Európe, a to či už v dôsledku spájania trhov s elektrinou, alebo v dôsledku pripájania veľkých parkov obnoviteľných zdrojov energie v severnej časti Európy, predstavujú pre spoločný prenosový profil Slovenska a Maďarska výraznú zaťaž,“ povedal zase šéf SEPS Miroslav Obert.

Minister Peter Žiga (Smer-SD) pri príležitosti podpisu zmluvy hovoril o „významnom posilnení energetickej bezpečnosti … oboch krajín.“

V roku 2015 dosiahol tok elektriny z Maďarska do Slovenska 9,8 TWh, uvádza Ročenka elektrotechniky a energetiky 2016. Viac elektriny tieklo len cez českú hranicu – 10,1 TWh.

Odblokovanie zaujímavého trhu

Zmluva je v prípade Slovenska malým víťazstvom, pretože v stávke je čosi, o čom sa včera nehovorilo: elektrina z nových blokov v Mochovciach.

Keď ich Slovensko dostavia v rokoch 2019 – 2020, bude vyrábať asi o 13 percent viac elektriny, ako spotrebuje. Elektrinu bude preto potrebovať vyviezť.

Trh, ktorý uprednostňujú Slovenské elektrárne, prevádzkovateľ Mochoviec, je práve Maďarsko a jeho prostredníctvom Balkán.

To však zase nevyhovuje maďarskej vláde, ktorá je väčšinovým vlastníkom energetických podnikov a chce udržať nízke ceny elektriny. Dovozom zo Slovenska by sa mohli zvýšiť. Maďari navyše plánujú výstavbu dvoch nových blokov v Páksi, čo tiež môže viesť k niekoľkoročnému prebytku elektriny na domácom trhu.

Denník Pravda vlani špekuloval, že náš južný sused blokoval zvýšenie cezhraničných kapacít práve z tohto dôvodu. Kým slovenská strana mala všetko pripravené, Maďari sa k pripojeniu zdráhali pristúpiť niekoľko rokov.