Británia schválila „vytváranie detí“ z DNA troch ľudí

Zdroj: TASR/František Iván

Dolná komora britského parlamentu schválila v utorok zákon, ktorý umožní vedcom vytvárať deti z DNA pochádzajúcej od troch rodičov. Táto metóda má podľa lekárov chrániť budúcich novorodencov pred zdedením nevyliečiteľných chorôb od matky.

Kritici právnej normy upozorňujú, že zákon umožní vytvárať tzv. dizajnérske deti, upozorňuje agentúra Reuters. Právnu normu musí ešte schváliť horná komora parlamentu predtým, ako sa stane zákonom.

Sporná metóda je známa ako tzv. „trojrodičovská“ in vitro fertilizácia (IVF) a plod v nej dostáva genetickú informáciu od troch ľudí.

Metóda je navrhnutá tak, aby pomohla rodinám s mitochondriálnymi poruchami, ktoré sa prenášajú po materskej línii, pričom toto ochorenie postihuje celosvetovo približne jedno zo 6500 detí.

Metóda si vyžaduje odobratie jadrovej DNA z vajíčka budúcej matky a jeho vloženie do darcovského vajíčka, z ktorého bola odstránená jadrová DNA. To sa môže vykonať pred alebo po oplodnení.

Poruchy mitochondrií môžu spôsobovať choroby, akými sú napríklad závažné problémy srdca, zlyhanie pečene, poruchy mozgu, slepotu a svalovú dystrofiu, upozorňuje Reuters. Mitochondriálna DNA je oddelená od DNA z bunkového jadra, pričom nemá vplyv na farbu vlasov, očí, vzhľad, či charakterové vlastnosti.

„Konečne sme dosiahli míľnik v tom, že ženy dostali neoceniteľnú možnosť voľby. Môžu sa stať matkami bez strachu, že svojmu dieťaťu odovzdávajú mitochondriálnu poruchu,“ povedal po hlasovaní Robert Meadowcroft, šéf Kampane svalovej dystrofie.

Červená línia

Podľa Konferencie biskupov Anglicka a Walesu je táto metóda ničením ľudských embryí. Anglickí biskupi argumentujú, že veria v objav liečby mitochondriálnych ochorení. „Ľudské embyro je nový ľudský život so svojím potenciálom; malo by byť chránené od okamihu počatia. Nemalo by sa používať ako jednorazový materiál,“ napísal vo vyhlásení John Sherrington, pomocný arcibiskup Westminsterskej arcidiecézy.

Ďalší kritici tvrdia, že táto metóda povedie k vytváraniu geneticky modifikovaných tzv. dizajnérskych detí. Konzervatívna poslankyňa Fiona Bruce počas rozpravy tvrdila, že takýto zákon otvára Pandorinu skrinku.

„Kam to povedie? Odpoveďou musí byť, že toto je červená línia nielen v našej, ale aj v ostatných krajinách,“ povedala poslankyňa počas debaty.

Zákon prijatý v Británii kritizuje aj slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS, KDH). Ten ešte pred jeho prijatím vyzval britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta, aby zastavil prijímanie zákona o vytváraní detí s tromi biologickými rodičmi.

Podľa Mikolášika, ktorý je v Európskom parlamente predsedom parlamentnej medziskupiny pre bioetiku, podporilo jeho výzvu „množstvo poslancov zo šiestich politických skupín v Európskom parlamente.

„Schválenie zákona by umožnilo po prvýkrát v dejinách zásah do ľudskej genetiky, čo by malo nedozierne následky pre celé ľudstvo a jeho budúce generácie,“ povedal Mikolášik pred prijatím právnej normy.