Česká republika má sídlo Galilea na dosah

V priebehu jednania Rady svoju kandidatúru zároveň demonštratívne stiahli Francúzsko a Veľká Británia. Podľa vládneho splnomocnenca pre kandidatúru Českej republiky na sídlo GSA ide o výrazný úspech.

Pražskú kandidatúru navyše explicitne podporili Taliansko, Maďarsko, Švédsko, Slovensko a Estónsko. Ďalšie krajiny Prahu podporili nepriamo keď prehlásili, že podporujú kandidatúru nových členských krajín. Dobeš tiež zdôraznil, že českú snahu podporuje aj eurokomisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani a niekoľko významných firiem.

Holandsko a Nemecko síce naďalej presadzujú vlastnú kandidatúru, ale podľa Dobeša majú vzhľadom na niektoré okolnosti nižšie šance. V Mníchove sa totiž už nachádza sídlo kontrolného strediska projektu Galileo a Holandsko zasa zatiaľ na sídlo GSA nevyčlenilo žiadne priestory. „Holanďania majú len zelenú lúku,“ uviedol pre EurActiv Karel Dobeš.

Ten pre Rádio Česko zároveň povedal, že okrem Českej republiky, Nemecka a Holandska je tajným kandidátom ešte Belgicko. Vzhľadom na to, že krajina v súčasnosti kvôli nedávnej demisii premiéra a následným parlamentným voľbám ešte nemá vládu, nemá Belgicko podľa Dobeša výraznejšie šance na úspech.

Vládny splnomocnenec výsledok včerajšieho rokovania označil za úspech českej vyjednávacej taktiky. Krajina si totiž kandidatúru na sídlo GSA vytýčila ako prioritu, na ktorú sa výhradne sústreďuje. Na pražskej kandidatúre spolupracujú ministerstvo dopravy, ministerstvo zahraničných vecí a aj tím ministerstva pre európske záležitosti. Dobeš dopĺňa, že každých 14 dní prebiehajú medzi prvými dvoma menovanými ministerstvami koordinačné rady.

Ďalším kľúčovým bodom pre českú kandidatúru je osobná podpora vrcholových českých predstaviteľov- medzi tých patria najmä bývalý premiér Mirek Topolánek, prípadne doterajší šéf vlády Jan Fischer. Tí o projekte Galileo rokovali aj so svojimi kolegami z Francúzska, Veľkej Británie, či Španielska. Topolánek zároveň významne urýchlil vstup Českej republiky do Európskej kozmickej agentúry (ESA), uvádza Dobeš.

Dôležitým okamihom bolo aj to, že sa téma Galileo opäť dostala na agendu Rady ministrov v čase hlbokej hospodárskej krízy, kedy majú európske štáty často krát iné priority. Pre úspešné zavŕšenie českej snahy bude dôležité, aby sa Galileo dostal aj medzi prioritné oblasti v programovom prehlásení novovznikajúcej vlády.

Sídlo GSA v Čechách by do krajiny mohlo prilákať zaujímavé investície, napríklad americkú spoločnosť Honeywell. Navyše, „kým Američania dokončia GPS 3 tak Praha bude svetovým centrom satelitnej navigácie, povedzme do roku 2023.“

Konečné rozhodnutie ohľadom sídla Galilea by podľa Dobeša mohlo padnúť najskôr 15. októbra na ďalšom zasadnutí ministrov dopravy EÚ. „Budúci rok na jeseň by tu už deti zamestnancov GSA mohli začať chodiť do školy,“ uvádza optimisticky Dobeš.