Climategate: Vedci bránia klimatológiu petíciou

Výskum klimatických zmien sa zakladá na „profesionálnej integrite“, tvrdí v petícii viac ako 1.700 signatárov – vedcov. Zber podpisov na obranu klimatológov inicioval britský meteorologický ústav Met Office, informoval minulý týždeň The Times Online. Nie všetci vedci, ktorí sa podpísali, sa však vo svojom výskume orientujú na klímatické zmeny.

Petícia je odpoveďou na aféru „Climategate“; uniknutie e-mailovej komunikácie vedcov pôsobiacich na University of East Anglia, ktoré sa dajú interpretovať ako podceňovanie štúdií, ktoré sú v rozpore z vedeckým konsenzom o klimatických zmenách medzi expertmi IPCC (Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny). E-maily tiež vyvolávajú podozrenie, že vedci manipulovali s údajmi s cieľom, aby bola správa IPCC z roku 2007 dramatickejšia.

Met Office zbieral podpisy štyri dni. The Times Online píše, že ide o jasný „znak toho, ako znepokojujúce je, že ukradnuté e-maily z University of East Anglia živia skepsu o človeku spôsobenom globálnom otepľovaní v kritickom okamihu vyjednávaní o emisiách uhlíka“.

Jeden z vedcov pod zachovaním anonymity pre Times Online prezradil, že pri podpise petície sa cítil pod tlakom: „Met Office je hlavným zamestnávateľom vedcov a už dlho má politiku, že menuje a spolupracuje len s tými, čo sa hlásia k ich pohľadu na človekom zapríčinené globálne otepľovanie,“ cituje portál. Vedecká riaditeľka inštitúcie Julia Slingo však odmietla, že by sa na kohokoľvek zo signatárov vyvíjal tlak.

Podpisy sa zbierali tak, že vedenie Met Office poslalo svojim 70 vedcom informáciu o petícii so žiadosťou o podpis a jej preposlanie ďalším vedcom. Profesorka Slingo pre Times Online vyhlásila, že podpora 1.700 signatárov bola „absolútne spontánna“. Zároveň doplnila, že text sa pripravoval starostlivo, aby nevznikol dojem, že petícia hovorí v mene všetkých klimatológov.

Petícia je dôkazom, že Met Office, ktorý vo svojej vedeckej práci čerpá aj z poznatkov vedcov, ktorých sa aféra „Climategate“ dotýka, je zjavne nervózny, uzatvára Times Online vyhlásením Bennyho Peisera z Global Warming Policy Foundation, ktorý je známy odmietaním tézy, že za zmenou klímy stojí ľudská aktivita.