Do Erasmu sa zapojil rekordný počet študentov

Špecializované programy EÚ podporujú cezhraničnú dimenziu vzdelávania

Takmer 200 tisíc študentov získalo v akademickom roku 2008 – 2009 od Európskej komisie grant na to, aby si mohli doplniť vzdelanie na niektorej z európskych univerzít. Podľa údajov exekutívy ide o 8,7-percentný medziročný nárast počtu účastníkov.

Na programe sa minulý rok v lete zúčastnil dvojmiliónty študent. V uplynulom akademickom roku 198 600 študentov absolvovalo časť svojho štúdia na univerzitách v 31 krajinách. Nemuseli si vyberať len z renomovaných univerzít v členských krajinách, ale tiež na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku, Turecku, Chorvátsku a Macedónsku.

Komisárka pre vzdelávanie, kultúru, mnohojazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová počas prezentácie správy vyhlásila, že Erasmus je kľúčovou súčasťou iniciatívy „Mladí v pohybe“, ktorý verejnosti predstavia v septembri. Iniciatíva je súčasne jednou z vlajkových politík Európskej komisie.

Program čakajú vylepšenia

„V septembri sa dočkáme úplnej revízie Erasmu. Bude zahŕňať politické záležitosti, modernizáciu a väčšiu otvorenosť európskych univerzít,“ sľúbila komisárka Vassiliouová, ktorá sa chce pokúsiť najmä o zjednodušenie vstupných procedúr.

Počet študentov, ktorí sa prihlásili do projektu sa vlani vo všetkých krajinách okrem Islandu a Lichtenštajnska zvýšil. Najviac študentov vycestovalo z Francúzska (28 tisíc), Nemecka (27 900) a Španielska (27 400). Z percentuálneho hľadiska najväčší podiel študentov odišiel do zahraničia z Luxemburska (15,5 % všetkých študentov). Na zahraničnom pobyte trávili priemerne jeden semester. Najobľúbenejšou destináciou bolo Španielsko (33 200), Francúzsko (24 600) a Nemecko (22 000).

Krajiny strednej a východnej Európy vysielajú viac študentov ako vítajú na svojich školách. Podľa komisárky to spôsobuje túžba naučiť sa cudzie jazyky. Na druhej strane platí, že pre väčšinu študentov západnej Európy je veľmi náročné dorozumieť sa v nových členských krajinách.

Rozpočet programu sa vlani zvýšil o 12 %. Priemerný mesačný výdavok na študenta sa vyšplhal na 272 eur. Rok pred tým bol priemer 255 eur.

Voda na mlyn kritikom

V súvislosti s hospodárskou krízou je však rozpočet programu ohrozený. Komisárka však tvrdí, že sa budú hľadať „dodatočné zdroje“. Podľa kritikov by Európska únia v tejto neľahkej dobe nemala na podobné iniciatívy vydávať príliš veľa peňazí.

V tomto duchu sa niesla aj štúdia, ktorú vlani vydal britský think-tank Open Europe. Jej autori poukázali na to, že Komisia si výdavkami na vzdelávacie a kultúrne programy, vrátane Erasmu, „kupuje lojalitu“ občanov tým, že „propaguje európske občianstvo a spoločnú európsku kultúru“.