EÚ hľadá vedeckú autoritu. Plat: 200 000 eur.

Pozícia, ktorá sa spája s platom približne 200 000 eur ročne, ešte ani nebola zverejnená napriek tomu, že Barrosov plán formálne schválili všetci eurokomisári. V súčasnosti totiž stále prebieha diskusia o tom, čo presne by mal hlavný vedecký poradca robiť. Niektorí predstavitelia vo výskumnom sektore totiž dúfajú, že jeho post nebude závislý od politických inštitúcií, zatiaľ čo ďalší tvrdia, že by mal byť len jedným z poradcov predsedu Komisie.

Teraz to začína vyzerať, že druhý scenár je pravdepodobnejší. EurActiv sa dozvedel, že hlavný vedecký poradca bude sídliť v budove Komisie a bude spadať pod Úrad európskych politických poradcov (BEPA), ktorí sa priamo zodpovedajú Barrosovi.

Hoci na pracovnú pozíciu ešte nebol vypísaný konkurz a v najbližšom čase sa ani neplánuje, Komisia sa zhodla na tom, že ideálny kandidát by mal mať „adekvátnu profesionálnu skúsenosť minimálne 15 rokov“ a jeho plat bude na rovnakej úrovni ako plat generálneho tajomníka.

Táto platová skupina sa pritom pohybuje v rozmedzí 14 672 eur až 16 600 eur za mesiac. K vymenovaniu by malo pravdepodobne prísť ešte pred koncom mandátu Barrosovej komisie. Znamená to, že pozícia bude napojená na politický cyklus a hlavný vedecký poradca môže očakávať kontrakt nanajvýš na päť rokov.