EÚ poskytla mapy pre Google Ocean

Nový doplnok služby Google Earth, ktorý nesie meno Google Ocean, pomôže užívateľom „pochopiť a oceniť viac než čarokrásny a zatiaľ ešte krehký podmorský svet, ktorý nás obklopuje“, povedal komisár Joe Borg, zodpovedný za námorné záležitosti a rybolov. V rovnakom čase, ako komisár vyslovil svoje slová, v americkom San Francisco spoločnosť Google predstavovala rozšírenie Google Ocean za prítomnosti environmentálneho aktivistu a niekdajšieho amerického viceprezidenta Ala Gora, informoval portál European Voice.

Komisárove slová neboli iba propagovaním nového produktu, ale aj oznámením, že časť obsahu pre Google Ocean poskytla Európska komisia. Americkému IT gigantu ponúkla mapy a iný multimediálny meteriál z európskeho „Atlasu morí“. Ten bol vypracovaný v rámci projektu EMODNET, ktorý si stanovil za cieľ pozorovať a zmapovať morské a oceánske dno a vody v európskom teritóriu, vrátane tamojších ekosystémov. Výsledky výskumu by mala Komisia sprístupniť aj širokej verejnosti vo forme internetového web 2.0 atlasu morí. Spustenie stránky sa očakáva do konca tohto roka.

„Dúfam, že ľudia na celom svete budú používať Google Earth a sami uvidia realitu, ktorú spôsobuje klimatická kríza,“ cituje San Francisco Chronicle Gorove slová na okraj doplnku Google Ocean. Niekdajší viceprezident je okrem iného aj poradcom firmy Google.

Európska komisia nie je jedinou inštitúciou, ktorá spoločnosť Google podporila dodaním svojich vedeckých materiálov. Súčasne s doplnkom Google Ocean sa v novej verzii Google Earth nachádza aj podrobná mapa planéty Mars. Los Angeles Times informuje, že ide o spoluprácu v rámci dohody, ktorú Google uzavrel s americkou Národnou agentúrou pre letectvo a vesmír (NASA). V oblasti poskytovania informácií o Marse spolupracuje Google aj s Carnegie Mellon University a iniciatívou SETI, ktorá sa zaoberá hľadaním inteligentnej formy života mimo Zeme.