EÚ potrebuje, aby vedci spochybňovali jej politiky

Európski komisári a poslanci by si mali nechať viac radiť od vedcov, tvrdí pre BBC John Beddington, hlavný poradca britskej vlády pre výskum. Ako príklad uvádza rozhodnutie Baracka Obamu o menovaní uznávaných vedeckých kapacít na vysoké vládne posty. Napríklad experta na klimatické zmeny Johna Holdrena si vybral za svojho osobného poradcu pre oblasť výskumu.

„Malo by sa to stať budíkom pre Európsku úniu“, aby poskytla väčší priestor nezávislým expertom, vysvetľuje Beddington poukazujúc na USA. Hovorí: „Potrebujeme, aby prišli vedci a spochybnili politiku na mnohých úrovniach.“ Dopĺňa, že vláda vo Veľkej Británii už zriadila tím 17 vedeckých poradcov, ktorých úlohou je byť nezávislými a takýmto spôsobom hodnotiť politiku jednotlivých ministrov.

Čo sa týka Európskej komisie, Beddington oceňuje prácu Spoločného výskumného centra, ktorého prácu pokladá za „vynikajúcu“. Na druhej strane sa však obáva, že v Európe nebol hlas vedcov v niektorých otázkach dostatočne „tvrdý“. Ako príklad uvádza regulácie v oblasti životného prostredia, ktoré sú podľa neho mnohokrát myslené dobre, ale bez nestranného ohodnotenia sa môžu minúť účinku, informuje BBC.

„V hlavných generálnych riaditeľstvách nie sú vedeckí poradcovia a súčasne v nich nemajú hlavného poradcu, ktorý by informoval o výsledkoch predsedu EK,“ hovorí profesor. „Nie je pravda, že politika musí byť vždy zlá. Ale znamená to, že mechanizmus vedeckého spochybňovania nie je v rámci Európskej komisie prítomný,“ uzatvára citáciou Beddingtona svoju správu BBC.