EÚ vypustí nové družice satelitného systému Galileo

„Galileo pracuje na hranici technologických možností a poskytuje využitie s veľkým hospodárskym potenciálom,“ hovorí o systéme európskej navigácie komisár EÚ pre priemysel a podnikanie Ferdinando Nelli Feroci.

Európska komisia označuje Galileo ako „katalyzátor“ ekonomických aktivít. Do roku 2020 preto do neho plánuje investovať 7 miliárd eur.

 Výnosy zo systému by však mali byť omnoho vyššie. Komisia odhaduje, že trh s produktmi a službami satelitnej navigácie do roku 2020 narastie na 237 miliárd eur. Už teraz údajne odvetvia, ktoré satelitnú navigáciu využívajú, tvoria asi 6-7 % európskeho HDP.

Dnešné vypustenie satelitov z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane má byť významným krokom k dosiahnutiu plne funkčnej fázy. Predstavitelia únie zdôrazňujú, že nové satelity budú vo výhradnom vlastníctve EÚ. „Program Galileo je skutočne európskym projektom vybudovaným z európskych zdrojov s cieľom maximalizovať prínosy pre občanov EÚ,“ vyhlásil včera komisár.

Únia verí, že Galileo prispeje k vytvoreniu hospodárskeho rastu, inovácií a vysoko kvalifikovaných pracovných miest. Uvádza, že zvýšená presnosť systému bude užitočná pre výrobky, ktoré ľudia používajú každý deň, napríklad pre autonavigácie a mobilné telefóny.

Systém Galileo bude znamenať aj ďalší impulz pre rozvoj európskeho vesmírneho programu. Družice, ktoré sa dnes dostanú na obežnú dráhu, doplnia počet satelitov na orbite na šesť. V plne funkčnom stave ich má chod systému zabezpečovať 30.

Od roku 2015 ich budú na obežnú dráhu vynášať vylepšené rakety Ariane 5, ktoré vďaka investícii 500 miliónov eur zvládnu dopraviť 4 satelity naraz namiesto doterajších dvoch.

Lepší a zároveň kompatibilný

Prístup k spoľahlivým a presným navigačným službám je podľa zástupcov EÚ nevyhnutný. V tomto smere sa nechcú spoliehať na cudzie už existujúce globálne pozičné systémy. Galileo bude pod európskou civilnou správou. So signálmi ostatných poskytovateľov by sa mala európska navigácia dopĺňať.  

EÚ sľubuje, že jej satelitný systém bude presnejší a prinesie tak nové možnosti využitia. Verejné vlastníctvo sa má tiež postarať o to, že nová navigácia nájde lepšie uplatnenie vo vede a výskume.

Galileo má v budúcnosti zároveň predchádzať dopravným nehodám, pomáhať s pohybom zrakovo a motoricky postihnutým ľuďom či dokonca zabezpečiť optimalizáciu soľného posypu na zimných cestách.

Dve družice Doresa a Milena, ktoré dnes odštartujú na obežnú dráhu, nesú mená školáčok, ktoré vyhrali vo výtvarnej súťaži. Ich vypustenie bude naživo vysielať Európska komisia na svojich internetových stránkach. Od 14:31 SEČ bude prenos dostupný na tomto odkaze.