Európske satelity budú sledovať snehovú pokrývku

foto: interpretácia vesmírneho teleskopu XMM-Newton z Európskej vesmírnej agentúry (ESA)

Satelit CryoSat-2 vypustili včera (8. apríla) z Kazachstanu. Údaje, ktoré zariadenie pošle späť zo svojho polárneho orbitu pomôže európskym vedcom monitorovať kedy a kde sa ľad topí, prípadne rastie. Nový satelit nahradí starý CryoSat, ktorý sa v roku 2005 stratil pre chybu pri jeho spustení. Ciele misie však ostali rovnaké: merať zmeny v hrúbke rozsiahlej ľadovej pokrývky na Antarktíde a v Grónsku ako aj rozdiely v hrúbke relatívne tenkého ľadu plávajúceho v polárnych vodách.

„Z našich radarových satelitov vieme, že rozmer morského ľadu sa zmenšuje, ale je tu naliehavá potreba rozumieť ako sa tento objem ľadu mení,“ povedal riaditeľ Programov pozorovania Zeme Európskej vesmírnej agentúry ESA Volker Liebig.

„Na vytvorenie týchto výpočtov vedci potrebujú tiež informácie o hrúbke ľadu, čo je sú presne tie informácie, ktoré nám nový CryoSat satelit poskytne. Teraz sa už veľmi tešíme na získanie prvých údajov z misie,“ povedal.

Spustením CryoSat-2 sa číslo satelitov Earth Explorer umiestnených na obežnej dráhe zvýšilo na tri, pričom všetky sa vypravili v priebehu niečo vyše dvanástich mesiacov. CryoSat-2 tak nasleduje misiu sledujúcu gravitačné pole a stabilitu prúdenia oceánu (GOCE), ktorá začala v marci 2009 a misiu merajúcu vlhkosť pôdy a slanosť mora (SMOS) z minulého novembra.

Cieľom vedeckej komunity je zlepšiť porozumenie toho, ako funguje systém Zeme a zistiť, aký vplyv má ľudská aktivita na prírodné procesy, povedala agentúra ESA.

Hoci satelit vybudovali najmä v Nemecku a Francúzsku, za jeho vedenie je zodpovedný jeho navrhovateľ Duncan Wingham z University College London.