Európske vlády sa zbavujú vakcín proti prasačej chrípke

Pozadie

V júni tohto roku zvýšila WHO stupeň chrípkovej pandémie na úroveň šesť, čím sa z prasačej chrípky stala prvá celosvetová pandémia za posledných 41 rokov. To odštartovalo európske vlády k tomu, aby začali nakupovať vakcíny vo veľkom v očakávaní, že zimná sezóna počet nakazených touto chrípkou ešte zvýši.

European Health Agency Directorate predpovedalo, že až 30 percent Európanov sa nakazí vírusom H1N1. Väčšina nakazených vírusom, ktorému sa tiež hovorí Mexická alebo prasačia chrípka, sa nakoniec plne zotaví, no úmrtia sa zaznamenali už na všetkých kontinentoch.

V Európe pritom na tento druh chrípky zomrelo už približne 1700 ľudí. Dodnes sa proti H1N1 zaočkovalo 28 miliónov ľudí pomocou jednej z troch vakcín schválených European Medicines Agency (EMEA).

Postoj

Francúzsko sa pokúša predať veľké množstvo nadbytočnej vakcíny po tom, čo si objednalo o milióny viac vakcín ako potrebovalo. Nemecko zasa dúfa, že sa mu podarí stiahnuť veľkú objednávku liekov, ktorú si podalo v rannej fáze pandémie. Španielsko zasa žiada, aby farmaceutické spoločnosti odkúpili jeho prebytočné vakcíny.

Podobný obraz ponúka aj Holandsko a Veľká Británia, kde bol dopyt vysoko pod očakávania – čiastočne kvôli relatívne slabému výskytu vírusu a čiastočne vďaka nedôvere verejnosti voči masovému očkovaniu.

Rovnako aj Švajčiarsko a Kanada priznali, že majú viac vakcín ako v skutočnosti potrebujú.  

Podľa kritikov úrady “spanikárili“

Správy o nadmiere vakcín spôsobili, že ministerstvá zdravotníctva v niektorých krajinách EÚ čelia kritike za to, že vláda to s reakciou na hrozbu novej chrípy prehnala.

Napríklad francúzske ministerstvo zdravotníctva pôvodne kúpilo 94 miliónov kusov vakcín od farmaceutických spoločností za 870 miliónov eur s tým, že sa pôvodne predpokladalo, že na zaočkovanie jedného občana budú potrebné až dve vakcíny.

Na jeseň však vyplynulo, že aj jedna vakcína postačuje, a Francúzsko tak má v súčasnosti obrovský prebytok očkovacích látok. Približne 300 tisíc z nich krajina predala do Kataru, rovnako spraví aj v prípade Egypta.

„Sme v kontakte s ďalšími krajinami, menovite s Ukrajinou a Mexikom,“ uviedlo francúzske ministerstvo zdravotníctva v Paríži.

Keď v novembri dorazila do Nemecka prvá zásielka vakcín, krajina hlásila ich nedostatok. Na konci minulého mesiaca však už bola situácia odlišná a krajina vyhlásila, že sa chystá predať milióny vakcín hoci jej objednávka na 50 miliónov kusov vakcíny dorazí až v marci. Nemecko sa pritom snaži stornovať aspoň päťdesiat percent z objednávky.

Afganistan a Stredná Európa hlásili, že v prípade dobrej cenovej ponuky by mohli mať o vakcíny záujem.

Hoci v niektorých západoeurópskych krajinách to vyzerá, že výskyt nových prípadov prasačej chrípky už dosiahol svoj vrchol, v Strednej a Východnej Európe počet prípadov stále stúpa.

Najaktívnejšími oblasťami prenosu prasačej chrípky sú Grécko,Poľsko, Bulharsko, Srbsko, Ukrajina a uralský región Ruskej federácie.