Euroscola 2008: Kvalita projektov rastie

Pozadie

Celkovým víťazom tohtoročnej súťaže Euroscola sa stala Obchodná akadémia v Poprade. Zo 41 zapojených stredných škôl boli len dve bratislavské, čo poukazuje na väčší záujem o návštevu Európskeho parlamentu v Štrasburgu zo strany škôl z ostatných regiónov Slovenska. 11 víťazných škôl je, bez toho, aby to bolo kritériom súťaže, “roztrúsených” po celom Slovensku.

Školy, ktoré sa zapojili do súťaže, museli usporiadať jedno alebo viac podujatí, napríklad diskusií, workshopov či výstav s európskym rozmerom. Dôležitý bol prvok diskusie s poslancami EP, poslancami NRSR či iných relevantých osobností, ktorí majú čo povedať k diskutovanej európskej téme.

Program Euroscola vytvoril Európsky parlament v roku 1989, Slovensko sa do neho zapojilo po tretíkrát. Jeho hlavným cieľom je oboznámiť mladých ľudí s fungovaním Európskeho parlamentu ako nadnárodnej inštitúcie. Umožňuje tiež študentom z rôznych krajín vymieňať si názory na zaujímavé témy a podnecuje ich k učeniu sa jazykov.

Otázky

Študenti z Gymnázia v Pezinku sa do súťaže zapojili už po druhý krát. Úplné prvenstvo sa im obhájiť nepodarilo, skončili však na úspešnom druhom mieste. Ako sami hovoria, minuloročné víťazstvo a podujatie v Štrasburgu ich motivovalo aj tento rok. „To bolo niečo úžastné“, zhodnotila študentka pezinského gymnázia Kristína Mizeráková návštevu Európskeho parlamentu.

Pezinské gymnázium tento rok zorganizovalo „týždeň euroškoly“, počas ktorého bola celá škola zapojená do rôznych “euroaktivít”. Organizovali sa rôzne súťaže a sprievodné aktivity pre všetkých, od najmenších primanov (ide o osemročné gymnázium), až po maturantov. Študenti napríklad prerátali všetky ceny v školskom bufete na eurá. Do diskusií si škola pozvala slovenského europoslaneca Petra Baca, ktorý hovoril o spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, o zavedení eura na Slovensku diskutovali s Jánom Kováčom, členom programového tímu pre zavedenie eura zo Slovenskej sporiteľne a s portugalským veľvyslancom na Slovensku José Vieira Brancom hovorili študenti o rozdieloch medzi školstvom na Slovensku a v Portugalsku a portugalskom predsedníctve EÚ. Všetky prednášky boli v anglickom jazyku. Históriu Európskej únie si študenti približovali aj kostýmami z jednotlivých dekád a období päťdesiatročnej existencie ES resp. EÚ.

25 žiakov z každej z 11 úspešných škôl vycestuje do Štrasburgu, kde budú v pléne Európskeho parlamentu v šiestich “pracovných skupinách” diskutovať na rôzne európske témy. Minuloroční víťazi z Pezinka pripomínajú, že v Štrasburgu získali volené predsedníctvo v troch z piatich skupín. Za svoje aktivity v simulovanom pléne získali slovenskí žiaci i ocenenia.

Riaditeľ Informačnej kancelárie EP Róbert Hajšel si úspech slovenských študentov v konkurencii ich európskych kolegov vysvetľuje tým, že účastníci zájazdov do Štrasburgu sú vyberaní z radov žiakov víťazných škôl na základe vedomostných testov, kde sa skúmajú práve ich znalosti o EÚ. Bratislavská kancelária EP je pri tom jednou z mála, ktorá zvolila takýto “komplikovanejší” postup.   

Informačná kancelária EP skonštatovala, že rastie kvalita podujatí organizovaných študentami aj kvalita dokumentácie, ktorá býva často multimediálna. Niektorí študenti majú dokonca aktívnu snahu ovplyvňovať europoslancov, ktorých si prizývajú k diskusiám, uviedol Hajšel.


Článok bol pripravený v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu v Bratislave.