Galileo bude pravdepodobne v Prahe

teleskop

foto: interpretácia vesmírneho teleskopu XMM-Newton z Európskej vesmírnej agentúry (ESA)

Sídlom doposiaľ najambicióznejšieho vesmírneho projektu EÚ by mala byť budova Českej konsolidačnej agentúry na pražských Holešoviciach. Konkrétne by sa tak do českej metropoly presťahovala agentúra GSA (Galileo Supervising Authority) a správna rada Galileo. O umiestnenie systému GSA v Čechách lobuje tamojšia diplomacia už od roku 2006.

Spustenie projektu sa očakáva v roku 2014. V tej dobe by už malo byť na obežnej dráhe minimálne 14 satelitov, ktoré sú potrebné pre fungovanie navigačného systému.

Európsku navigáciu brzdia financie       

Pôvodne mal byť Galileo v prevádzke už v roku 2010. Európsky navigačný systém, ktorý by mal kontinent zbaviť závislosti na americkom vojenskom systéme GPS ale od začiatku sprevádzajú problémy práve v oblasti financovania. Pôvodne sa mal na ňom z dvoch tretín finančne podieľať súkromný sektor. Firmy sa však nedokázali dohodnúť na spoločnej štruktúre, či vedení konzorcia, ktoré má byť okrem iného zodpovedné za neskoršie fungovanie navigačného systému. Mnohé spoločnosti tiež neveria, že Galileo bude schopný konkurovať americkému GPS, ktorý je k dispozícii zadarmo.

Ako riešenie sa však nakoniec európski ministri financií dohodli, že prvá fáza realizácie systému Galileo bude v plnom rozsahu financovaná z rozpočtu Únie, a to vo výške 3,4 miliardy eur. Podľa nariadenia by mala zároveň Európska komisia ešte tento rok predložiť návrh financovania systému po roku 2013.

Na vybudovanie infraštruktúry systému sa budú vyhlasovať verejné zákazky a verejné súťaže, pričom príslušná infraštruktúra bude rozdelená do šiestich hlavných pracovných balíčkov, a to: systémová inžinierska podpora, dokončenie infraštruktúry pre pozemnú misiu, dokončenie pozemnej riadiacej infraštruktúry, satelity, odpaľovacie zariadenia a prevádza. Počíta sa však aj s ďalšími doplnkovými balíčkami.

Galileo: prinesie prestíž a investície?

Podľa vládneho splnomocnenca pre kandidatúru Českej republiky na umiestnenie sídla GSA Karla Dobeša môže jeho prítomnosť v Čechách podporiť príchod zaujímavých investícií. „Kým Američania dokončia GPS3 môže byť Praha svetovým centrom satelitnej navigácie, povedzme do roku 2023,“ uviedol Dobeš v júni tohto roku.

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg súhlasí: „Umiestnenie sídla GSA je výsostne prestížna záležitosť, európsky kozmos by sa teraz mohol točiť okolo Prahy. Všetkým našim ľuďom, ktorí tento úspech vyjednali, patrí skutočná vďaka.“

Európsky navigačný systém pomenovaný podľa talianskeho stredovekého vedca Galilea Galileiho a jeho sídlo boli zdrojom dlhotrvajúceho sporu medzi členskými štátmi EÚ. O umiestnenie agentúry na svojom území totiž bojovali aj Španielsko, Belgicko, Nemecko, či Holandsko, ktoré je tiež posledným súperom Českej republiky v dnešnom rozhodovaní ministrov. No zatiaľ čo kandidatúru Prahy tento týždeň podporilo 22 členských štátov, pre holandský Noordwijk, kde bola pokrstená prvá družica Galilea, hlasovali len štyri krajiny EÚ. Na to, aby bol projekt schválený však krajina pri dnešnom hlasovaní v Rade potrebuje jednohlasný súhlas.

Český minister dopravy Vít Bárta preto uviedol, že hoci je podľa neho kandidatúra Českej republiky dobre pripravená, je zatiaľ predčasné sa radovať. Verí ale, že hlasovanie dobre dopadne. V prípade, že sa tak nestane je však Praha podľa neho pripravená pokračovať vo vyjednávaniach aj v prípadných ďalších kolách.