Higgsov bozón: Základ života, ktorý len tušíme

Zdroj: Wikimedia: CERN

Predpokladá sa, že sa objavil z Veľkého tresku pred 17 miliardami rokov. Je kľúčovým komponentom tzv. „štandardného modelu“ – všeobjímajúcej teórie, ktorou fyzici vysvetľujú fungovanie vesmíru na základnej úrovni častíc a síl.

Až doteraz, počas štyroch dekád odkedy bola teória o ňom po prvýkrát sfromulovaná, nikto presvedčivo netvrdil, že zazrel Higgsov bozón, nie to ešte, že by jeho existenciu aj skutočne dokázal.

Od utorkového tlačového briefingu v Ženeve sa očakávalo, že dva nezávislé tímy „lovcov Higgsovho bozónu“ (tímy ATLAS a CMS z CERN-u) potvrdia, že ho zahliadli.

No vo svete fyziky musí byť istota niečoho 100 percentná, aby sa to dalo nazvať objavom. Takáto úroveň istoty by sa podľa fyzikov rovnala situácii, kedy by na hlavu Isaaca Newtona padlo milión jabĺk a ani jedno by neminulo.

Niektorí vedci, vrátane Brita Stephena Hawkinga pochybujú, že tento malý kúsok matérie, ktorý by bol viditeľný len ako stopa na obrazovke počítača, tam vlastne v skutočnosti je. Väčšina vedcov, ktorí zbierajú dáta vyprodukované veľkým hadrónovým urýchľovačom za posledných 20 mesiacov si je istá, že v tej či onej forme existuje.

Presvedčený o tom bol aj ďalší Brit Peter Higgs, ktorý v polovici 60. rokov 20. storočia predstavu bozónu – typu častice, ktorá je nositeľom sily – sformuloval, aby vysvetlil prečo má väčšina hmoty váhu. Je poslednou neobjavenou časticou štandardného modelu.

„Je len veľmi ťažko predstaviteľné ako by teória (štandardného modelu) mohla a fungovať bez neho“, hovorí Higgs. Dnes má 82 rokov a je považovaný za horúceho kandidáta na Nobelovu cenu.

„Bez Higgsovho  mechanizmu, ktorého je bozón ústrednou súčasťou by bol podľa vedcov z CERNU vesmír úplne iným miestom – žiadna hmota ako ju poznáme, žiadna chémia, žiadna biológia, žiadny ľudia“. Higgs je jeden z fyzikov, ktorí odmietajú, náboženské vysvetlenie počiatkov života a vesmíru. „Pre mňa je tam, pretože je tam“, povedal raz novinárom. „Ide o to, či to vieme vedecky dokázať“.

EurActiv/Reuters