Internetovú lekáreň prichytili pri používaní falošného loga

Lieková politika EÚ

Internetová stránka, ktorá reklamuje Viagru a ďalšie lieky na predpis, si tiež navrhla falošný certifikát, doplnený podpisom Filipa Babylona, prezidenta Farmaceutickej skupiny Európskej únie (PGEU).

Európsky parlament pritom v súčasnosti rokuje o zavedení Smernice o falšovaných liekoch, ktorý chcú členovia Parlamentu využiť práve na boj proti nezákonným internetovým lekárňam.

Portugalská členka Európskeho parlamentu Marisa Matiasová chce, aby oprávnené internetové lekárne používali certifikované logo Európskej únie. Lekárnici sa však obávajú, že akákoľvek známka pravosti sa jednoducho sfalšuje hneď ako dôjde k jej zverejneniu. 

„Nápad, že môžete predísť internetovému falšovaniu prostredníctvom certifikátov je pomerne zložitá. Európska známka pravosti by bola okamžite sfalšovaná.Pýtali by sme sa pacientov, či vedia rozlíšiť pravé a falošné logo," povedal generálny tajomník PGEU John Chave.

Uviedol, že sofistikovanosť niektorých falšovateľov vzrástla a zároveň sa preukázala ich schopnosť reprodukovať vysoko rozlíšené farebné kópie loga. PGEU preto chce, aby mali národné vlády slobodu v zakazovaní internetových lekární, ak sa tak rozhodnú.

Sofistikované falšovanie

Internetová stránka Lekárne onkologickej starostlivosti, ktorá o sebe tvrdí, že je kanadskou spoločnosťou registrovanou v Rusku, tiež obsahuje radu bezpečnostných certifikátov a logo pre obchodné skupiny.

Na stránke sú tiež uvedené logá donáškových služieb FedEx, UPS, United States Postal Service, Canada Post a EMS sú na stránke tiež uvedené, a rovnako aj platobné služby spoločností Visa, American Express a ACH.

„Všetky lieky, ktoré sa predávajú, sa považujú za schválené skupinou PGEU,“ uvádza internetová stránka na margo falošného certifikátu, ktorý obsahuje falošné prehlásenie PGEU.

Stránka tiež hovorí, že využíva striktnú anti-spamovú politiku a je má oprávnenie Farmaceutickou univerzitou v kanadskom Ontáriu.

K odhaleniu falošnej certifikovanej internetovej lekárne došlo minulý týžďeň, keď člen skupiny PGEU dostal spamovú emailovú poštu pre online lekáreň a všimol si jasné logo ich farmaceutickej skupiny.

Stránku zablokovali 20. mája hneď po tom, ako PGEU pripravilo obežník pre členov, ktorý o falzifikáte varoval.

Ďalšie kroky

  • Júl 2010: Plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktoré bude hlasovať o Smernici o falošných liekoch.