Komisia popiera, že chce zakázať Chanel No. 5

Zdroj: Wikipedia

Ak by sa Európska komisia rozhodla rešpektovať odporúčania vedeckého výboru pre ochranu spotrebiteľa, stovky voňaviek by museli meniť svoje zloženie.

Výbor minulý víkend odporučil obmedziť koncentráciu 12 konkrétnych látok, získavaných napríklad z esenciálnych olejov 0,01 % v konečnom produkte.

„Tieto prísady sú kostrou 90 % luxusných vôní“, konštatoval na margo zoznamu Pierre Sivac predseda Medzinárodnej asociácie výrobcov vôní (IFRA).

Výbor navrhoval aj celková zákaz pre prísady „tree moss“ a „oak moss“, ktorým vďačí  Chanel No. 5 za svoju špecifickú drevenú vôňu. Používa ju napríklad aj Miss Dior a vône od značky Guerlain.

Výbor odhaduje, že 1-3 % Európaniek sú alergické alebo potenciálne alergické na ingrediencie prítomné v parfémoch. Podľa nich je to dostatočný počet, ktorý oprávňuje k obavám.

V odpovedi na novinárske otázky hovorca Komisie pre otázky zdravia a ochranu spotrebiteľa Frédéric Vincent vyhlásil, že nie je pravdou, že Európska komisia chce zakázať parfum Chanel No. 5.

„Stále sme ďaleko od toho, aby sme v legislatíve navrhovali zmeny“, povedal.

Dodal, že EÚ len v auguste  začala konzultácie s priemyslom a skupinami zaoberajúcimi sa ochranou spotrebiteľa ohľadom nových zistení a ich možného vplyvu.

„Výrobcovia parfumov a kozmetiky vedia čo robia…. Legislatívny proces sa nezačal a ani zajtra sa nezačne“.

Vône európskeho kultúrneho dedičstva

Dopad potenciálneho zákazu niektorých ingrediencií by mohol postihnúť luxusné značky ako napríklad LVHM, ktorá vlastní značku Dior alebo Guerlain. Ovplyvnilo by to aj stovky malých pestovateľov rastlín, z ktorých sa vyrábajú po celom svete.

„Je veľmi dôležité zachovať kultúrne dedičstvo v podobe vôní“, uviedol LVMH (Moet Hennessy – Luis Vuitton) písomnom stanovisku. Dodáva, že pohodlie a bezpečie spotrebiteľov je pre nich veľmi dôležité.

Podľa priemyslu by po zákaze niektoré popredné vône už nikdy nevoňali rovnako. Výrobcom parfumov všeobecne, by tak v budúcnosti zostala oveľa menšia paleta prísad.

„Znamenalo by to koniec krásnych parfumov, ak by sme tieto ingrediencie nemohli používať“ povedala agentúre Reuters Francoise Montenay  zo značky Chanel.

Obchodné združenia ako je napríklad IFRA alebo Cosmetics Europe by chceli predložiť Európskej komisie spoločné stanovisko do konca roku 2012.