Koordinovať boj proti ebole bude cyperský komisár Stylianides

Zdroj: TASR/AP

Lídri členských krajín EÚ sa rozhodli napodobniť postoj Spojených štátov a vymenovať koordinátora EÚ pre boj s ebolou. Stylianides zastáva v novej komisii post komisára pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia.

Komisia doposiaľ vyčlenila až 24,4 milióna eur z rozpočtu Únie na boj proti ebole. Financie budú smerovať do piatich projektov, od rozsiahleho klinického skúšania potenciálnej vakcíny po testovanie existujúcich a nových látok na liečbu vírusového ochorenia.

Zároveň budú uvoľnené aj prostriedky z programu EÚ v oblasti výskumu a inovácie Horizont 2020. Financovanie bude poskytnuté na základe posúdenia návrhov vedeckých tímov  nezávislou skupinou odborníkov.

Dosluhujúci predseda Komisie José Manuel Barroso sa vyjadril, že v prípade eboly hrala EÚ proti času a musí nájsť riešenie nielen na momentálny núdzový stav, ale aj z dlhodobého hľadiska.

Doteraz sa Komisia zaviazala uvoľniť 180 miliónov EUR na humanitárnu a rozvojovú pomoc krajinám, ktoré sú postihnuté ebolou, a to prostredníctvom poskytovania okamžitej zdravotnej starostlivosti, rýchlou diagnostikou a organizovaním informačných kampaní o chorobe, ktoré pomáhajú obmedziť jej šírenie.

Okrem finančnej pomoci posiela únia do postihnutých oblastí tímy odborníkov a koordinuje dodávky zásob a prípadnú evakuáciu.

Nakazili sa a zomreli už tisícky ľudí

Podľa odhadov Komisie je však riziko šírenia nákazy v Európe nízke, a to aj vďaka nastaveným štandardom v členských štátoch.

Okrem prípadov zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa v západoafrických krajinách dostali do kontaktu s vírusom, neboli doteraz medzi vracajúcimi sa turistami zaznamenané žiadne prípady nákazy.

Ebola sa objavila v decembri 2013 v Guinei a následne rozšírila do viacerých západoafrických krajín. So smrteľným vírusom v súčasnosti bojujú v Libérii, Nigérii, Guinei, Sierra Leone a najnovšie už aj v Senegale. Doposiaľ sa vírusom nakazilo takmer 10-tisíc ľudí, viac ako päťtisíc už zomrelo. Toto číslo však podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže byť ešte vyššie.

TASR/EurActiv.com