Mikolášik žiada zastaviť britský zákon o trojrodičovstve

zdroj: EP

“Británia sa púšťa do veľmi nebezpečnej hry, keď chce dať zelenú bezprecedentnej technike tvorby detí. Neváha pritom bagatelizovať zásah do ľudského genómu na neškodnú mitochondriálnu výmenu, čím otvára dvere ľudskému genetickému inžinierstvu,” povedal Mikolášik v súvislosti so snahou britskej vlády povoliť techniku umelého oplodnenia s genetickou infromáciou od troch rodičov.

Britského premiéra Davida Camerona Mikolášik písomne vyzýva, aby zastavil proces prijímania zákona.

“Akokoľvek vábivo a bez rizík ho dnes prezentujú, pre ľudstvo a jeho ďalšie generácie by mal neodvratné následky,” tvrdí slovenský europoslanec, ktorý je predsedom skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v najväčšej frakcii Európskeho parlamentu (EP) EĽS.

Výzvu podporilo viac ako 50 europoslancov šiestich zo siedmich politických skupín EP, vrátane podpredsedu EP a viacerých predsedov a podpredsedov výborov.

Rovnakú výzvu odovzdal minulý týždeň britskému ministrovi zdravotníctva Jeremymu Huntovi, pričom britskí poslanci na ňu opakovane upozorňovali počas búrlivej rozpravy pred hlasovaním v dolnej komore parlamentu (House of Commons). Zákon v nej nakoniec prešiel pomerom hlasov 382 k 128.

Ak by zákon prešiel aj v hornej komore (House of Lords), Veľká Británia by sa stala prvou krajinou na svete, ktorá by tento medicínsky postup umožňovala.

Podľa Mikolášika táto procedúra ešte nebola podrobená ani štandardným klinickým skúškam.

“Tu nejde o zadné vrátka pomoci v nevyriešiteľných prípadoch, ale o odsúdeniahodné experimentovanie na človeku. Pomenujme to pravdivo, Británia tlačí ľudstvo na cestu eugeniky,” hovorí.

Skupina 60 europoslancov sa na základe jeho iniciatívy zároveň písomne obracia na Európsku komisiu s otázkou, či je takéto počínanie členskej krajiny v súlade s platným európskym právom.

Mikolášik upozorňuje, že tento biologicky náročný proces nevyvoláva len otázniky ohľadom jeho bezpečnosti a účinnosti, ale je aj hlbokým právnym, etickým a spoločenským problémom.

Procedúra “trojrodičovstva” sa vyvíja špeciálne na pomoc ženám trpiacim na ojedinelé genetické ochorenie, ktoré postihuje celosvetovo približne jedno zo 6500 detí.

Pre jej zástancov je to „svetlo na konci tunela“ pre postihnuté rodiny a progresívna medicína. Ak by zákon prešiel, prvé takéto dieťa by sa mohlo narodiť už na budúci rok, pričom odhad  expertov podľa BBC je, že by sa tento medicínsky postup mohol ročne týkať asi 150 detí.

Ide v ňom o prenos mitochodriálnej DNA, kedy sa kombinuje genetický materiál z vajíčok dvoch žien a spermiou muža, embryo tak dostáva DNA od troch ľudí.

Europoslanec v nej však vidí precedens pre klonovanie a vytváranie takzvaných “dizajnérskych detí” na objednávku. “Tvorbu detí podľa kritéria kvality musíme rázne odsúdiť, je to hazardná hra s ľudským rodom,” uviedol s tým, že tieto legalizačné snahy sú v ostrom rozpore s platnými medzinárodnými dokumentmi na ochranu ľudskej dôstojnosti.