Nastupuje vedecká diplomacia USA

Terajší „čas je príležitosťou“ vyvinúť ambiciózne diplomatické úsilie na poli vedy, myslia si lídri a akademici z USA. Preto sa rozhodli na pôde Americkej asociácie pre rozvoj vedy zriadiť nové Centrum pre vedeckú diplomaciu (CSD – Centre for Science Diplomacy).

Hlavným zámerom CSD bude „stimulácia a podpora úlohy vedy a vedcov ako staviteľov mostov a zvyšovanie mena zahraničnej politiky a vedeckých komunít.“ Inými slovami, USA pochopili, že voči krajinám Blízkeho východu, Severnej Kórei či Iránu, nemožno uplatňovať klasickú diplomaciu. Preto sa rozhodli komunikovať aj vo vedeckej rovine, od čoho si sľubujú zlepšenie vzájomných vzťahov a vnímania Washingtonu v zahraničí.

Podľa Vaughana Turekiana, riaditeľa CSD, sa centrum zameria najmä na výskum klimatických zmien, energetiky, medicíny; udržateľnosť a inovácie. Na všetkých projektoch by mali spoločne pracovať vedecké komunity, ako aj tímy podieľajúce sa na tvorbe zahraničnej politiky. Dodáva, že veda by mala nastúpiť tam, kde „oficiálne vzťahy neexistujú alebo sú extrémne napäté.“

„Veda a technológie zostávajú najviac obdivovanými aspektmi americkej spoločnosti,“ napísala v roku 2006 zástupkyňa americkej ministerky zahraničia, Paula J. Dobriansky. Zdôraznila význam tohto druhu tzv. „jemnej moci“ (angl. soft power) a možnosti USA prostredníctvom nej si získať medzinárodný rešpekt. Podľa nej by medzinárodná verejnosť veľmi ocenila napríklad podporu a výrobu vakcín zachraňujúcich životy, či zdieľanie snímok z Hubblovho teleskopu.

Vedu a výskum ako prostriedok jemnej moci využíva aj EÚ. Podľa Komisie, v súčasnosti je do vedeckých programov Spoločenstva zapojená asi stovka tretích krajín. 7. rámcový program (FP7) tiež obsahuje časť venujúcu sa medzinárodnej spolupráci s vedeckými pracovníkmi zo zahraničia. Konkrétne podporuje výskumníkov z tretích krajín, aby prevzali vedecké projekty EÚ.

Komisia v roku 2007 v rámci revízie Európskej výskumnej oblasti (ERA) označila otváranie sa ERA svetu za jednu z hlavných priorít. Následne na to by mala v septembri 2008 predstaviť Komuniké o európskom strategickom rámci pre medzinárodnú vedeckú a technologickú spoluprácu.