O slovenčinu majú záujem najmä Poliaci, Francúzi a Nemci

zdroj: EP, BELGA/EPA/S.Pantzartzi

Na kurz slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca (SAS), ktorý sa začal v nedeľu 31. júla, sa spolu prihlásilo 160 študentov z 38 krajín sveta rôznych vekových kategórií. Najviac – 15 ich je z Poľska. Nasleduje Francúzsko s 13 študentmi a Nemecko s 12 frekventantmi. Po slovensky sa chcú učiť aj Maďari, ktorí sú s 11 účastníkmi na štvrtom mieste rebríčka. Za nimi sú Taliani a Ukrajinci, ktorí na Slovensko vyslali po desať študentov.

Do kurzu sa zapoja aj študenti z Cypru, Moldavska, Číny, Čile, Egypta, Gruzínska, Japonska, Peru, Taiwanu či z USA.

Poliaci tento rok predbehli tradične najpočetnejšie zastúpené krajiny – Francúzsko (17 študentov v roku 2010) a Nemecko, ktoré viedlo viacero ročníkov predtým.

Letná škola SAS je najstaršou letnou jazykovou školou na Slovensku – existuje už od roku 1965. Jej 47. ročník bude trvať do 20. augusta. Cieľom kurzu je získať, resp. prehĺbiť komunikačné znalosti v slovenčine. Vekové rozpätie tohtoročných študentov sa pohybuje od 18 po 57 rokov.

Škola je určená zahraničným slovakistom a slavistom, univerzitným profesorom, docentom, asistentom a lektorom, ďalej študentom slovakistiky a slavistiky na zahraničných univerzitách, spisovateľom, prekladateľom, novinárom a všetkým záujemcom o štúdium slovenského jazyka a kultúry. Medzi záujemcami o kurz sa tak nájdu aj umelci, úradníci, manažéri či tlmočníci Európskeho parlamentu.

Letnú školu organizuje Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá za tento program získala v roku 2007 aj ocenenie Európskej komisie v oblasti jazykového vzdelávania – Európska značka pre inovačné iniciatívy.

„Organizátori pripravili atraktívny vzdelávací program doplnený bohatou ponukou kultúrnych podujatí a vlastivednou exkurziou po regiónoch Slovenska,“ uviedla tajomníčka SAS Adela Gabríková.

(EurActiv/TASR)