„Osirelé lieky“ zažívajú prudký vzostup

Zdroj: European Parliament

Lieky, ktoré sú určené na liečbu ojedinelých ochorení, dostali názov osirelé lieky. Pre nízky výskyt ojedinelých ochorení je vývoj takýchto liekov do značnej miery obmedzený, čo sťažuje liečbu a aj životy ľudí, ktorí týmito ochoreniami trpia.

Farmaceutické firmy sa púšťajú do vývoja liekov, určených na liečbu ojedinelých liekov len výnimočne, keďže nemajú istotu návratnosti investície.  

EÚ podporuje vývoj liečiv už viac ako dve desaťročia a to prostredníctvom Rámcových programov ES v oblasti výskumu a technického rozvoja. V 7. rámcovom programe presiahli finančné prostriedky na podporu vývoja osirelých liečiv 430 miliónov EUR.

V roku 1999 prijala Únia legislatívu, ktorá poskytuje osirelým liekom špeciálne výhody. Po registrácii osirelého lieku a uvedení na trh získa takýto druh liečiva exkluzívnu desaťročnú autorskú ochranu. Do minulého týždňa vzrástol počet liečiv zaregistrovaných ako osirelý liek na tisíc.

Samotná registrácia neznamená, že liek bude aj uvedený na trh. Zaregistrovanie medzi osirelé lieky znamená len to, že sa na dané liečivo vzťahujú špeciálne podmienky. Od roku 1999 bolo na trh uvedených približne 70 osirelých liekov, ktoré liečia 62 ojedinelých ochorení.

„Legislatíva EÚ o osirelých medicínskych produktoch je veľkým úspechom v procese podpory vývoja medicínskych produktov pre diagnostikovanie, prevenciu a liečbu ojedinelých ochorení,“ vyhlásil eurokomisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli.