Planck a Herschel budú skúmať štruktúru vesmíru

Európska vesmírna agentúra (ESA) v polovici mája (14.5.) úspešne vypustila do vesmíru dva satelity, ktoré majú pomôcť skúmať štruktúru a funfovanie vesmíru. Nesú mená Planck a Herschel. Svoju misiu začnú obe telesá o niekoľko mesiacov, kedy sa dostanú na na svoje dráhy obiehania okolo Slnka. Výskumná misia by mala trvať celkovo tri a pol roka.

Planck

Satelit Planck bude skúmať tzv. reliktové žiarenie. Je to žiarenie, ktoré sa uvoľnilo pri Veľkom tresku a odráža sa z najvzdialenejších kútov vesmíru. Z jeho pozorovania je možné vyčítať, ako vznikal samotný vesmír a jeho súčasti.

Satelit je vybavený najcitlivejšou rádiovou technológiou na svete. Rádiový senzor bol vyvinutý a vyrobený vo Fínsku. Ide o výsledok spoločného projektu MilliLab, ktorý zastrešujú Technické výskumné centrum Fínska a Technická univerzita v Helsinkách.

„Zapojenie Fínska do projektu Planck je jedným z našich najväčších príspevkov k vesmírnym projektom. Vyžadovalo si to špičkovú expertízu zapojených firiem a výskumných tímov,“ hovorí Kimmo Kanto, technologický riaditeľ Fínskej agentúry pre financovanie technológií a inovácií – Tekes.

Herschel

Výskumným zámerom satelitu Herschel je skúmanie jemných emisií z objektov na okraji a za hranicou našej Slnečnej sústavy. Bude zachytávať dlhé infračervené vlny, od čoho si vedci sľubujú odhalenie princípu, na základe ktorého vznikajú hviezdy. Zrkadlo, ktoré satelit nesie, je najväčším kremíkovým zrkadlom na svete, aké kedy bolo vyrobené pre účel vesmírneho výskumu.

Oba satelity vyniesla do vesmíru nákladná vesmírna loď Ariane 5 z vesmírneho strediska vo Francúzskej Guyane. Šlo už o jej úspešný 30. štart. Vesmírne stredisko na Francúzskej Guyane plánuje v tomto roku štart minimálne 5 ďalších vesmírnych letov. ESA už podpísala kontrakty na 7 štartov v období 2009 – 2011 s firmami po celom svete.