Pohár FIFA inšpiráciou pre vzdelávanie Afričanov

Foto: flickr.com (rockflopp)

Métou pre vzdelávanie afrických detí sa stane Svetový pohár vo futbale, ktorý sa uskutoční v roku 2010 v Juhoafrickej republike. V súčasnosti nemá prístup k vzdelaniu 33 mil. malých Afričanov. Francúzsko a Veľká Británia oznámili, že polovica z nich bude svetový šampionát na domácom kontinente sledovať očami žiakov základných škôl.

Britský premiér Gordon Brown a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chcú zintenzívniť spoluprácu s charitatívnymi a inými organizáciami, ktoré dokážu v afrických krajinách vybudovať školy a zabezpečiť učiteľov pre 16 mil. afrických detí.

Británia a Francúzsko považujú cieľ poskytnúť vzdelanie africkým deťom za výzvu, ku ktorej pozývajú aj ďalšie európske krajiny. Svoj cieľ si stanovili počas minulého týždňa, kedy Nicolas Sarkozy navštívil Britské ostrovy, aby sa zúčastnil na dvojstrannom summite (EurActiv 28/03/08). V záverečnom dokumente sa obaja lídri zhodli: “Polovica výzvy 2015 je stále veľká, nakoľko v Afrike chýba základné vzdelanie 33 mil. deťom”.

Spojenie vzdelávania afrických detí s futbalovým šampionátom privítala aj FIFA, Medzinárodná futbalová federácia. Británii a Francúzsku prisľúbila plnú podporu prostredníctvom vlastných športových a vzdelávacích programov v Afrike. Ide napríklad o projekty “Football For Hope”, “Win in Africa with Africa”, či “20 Centres for 2010”. Futbalová organizácia vo svojom stanovisku konštatuje: “Veľké športové udalosti ako Svetový pohár FIFA, ktoré sa budú organizovať na africkom kontinente v roku 2010 vôbec po prvýkrát, predstavujú medzinárodný moment pre využitie športu ako svetovej sily za zmenu”.

Obaja lídri a FIFA veria, že vôbec prvé usporiadanie Svetového pohára na africkom kontinente posilní hospodársky rozvoj a stimuluje kultúrnu výmenu na kontinente v nasledujúcich rokoch.

V roku 2006 spojila s FIFA svoje sily aj Európska komisia. Obe strany sa dohodli, že futbal sa stane prostriedkom rozvoja v Afrike, Karibiku a Tichomorí. Memorandum o porozumení EÚ-FIFA zahŕňa množstvo oblastí od rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci až po boj proti rasizmu, post-konfliktovú rekonštrukciu, budovanie národného povedomia, zdravotníctvo a vzdelávanie.