Poslanec žiada európsky úrad pre štúdium UFO

"Európsky parlament považuje za dôležité zostaviť vedecké centrum pre analýzu a rozširovanie vedeckých dát sústredených do dnešného dňa medzi rôznymi európskymi inštitúciami a vládami", znie kľúčová veta výzvy europoslanca Borghezia.

Talian požaduje, aby všetkých 27 členských štátov zverejnilo kompletné informácie o UFO, ktoré sa prípadne nachádzajú v archívoch verejných inštitúcií. „Médiá aj verejnosť musia mať prístup k úplnej dokumentácii o tomto probléme“, uvádza sa v jeho výzve.

Europoslanec sa odvoláva na to, že UFO už dlho nie je len koníčkom milovníkov sci-fi. V roku 1978 33. Valné zhromaždenie uznalo UFO ako oprávnenú otázku“, tvrdí. Podľa nehob sa „veľa členov vedeckej komunity odsúdilo systém zakrývania informácií o tjeto téme.“

Nie je po prvýkrát, čo sa na euróspkej úrovni objavujú podobné požiadavky. Pred dvoma rokmi europoslanec Bill Newton-Dunn  z frakcie ALDE vyhlásil, že objavovanie a výskum života na iných planétach vo vesmíre si zasluhuje byť financované z európskeho rozpočtu. Jeho euroskeptický kolega, europoslanec Thomas Wise (NI) to vtedy komentoval: „Objavíme ich, ak oni budú chcieť, aby sme ich objavili.“

Ak pôjdeme ďalej do minulosti, po tom, čo sa na začiatku 90. rokov v Belgicku ozvalo niekoľko údajných objaviteľov mimozemšťanov, vyzval socialistický politik Elio Di Rupo ( v súčasnosti stojí na čele frankofónnej strany –Parti Socialiste – a vyjednáva o budúcej belgickej vláde) k zriadeniu „Európskeho centra pre pozorovanie UFO“.

Jeho koncept potom rozpracoval europoslanec Tulio Regge, ktorý žiadal, aby boli preskúmané možné vedecké vysvetlenia fenoménu UFO a odtajnené vojenské informácie o tejto téme. Ako platforma pre tieto činnosti malo poslúžiť francúzske centrum pre vesmírny výskum, uvádza server aol.news.

Zdá sa však, že ani ďalší pokus o „pozdvihnutie“ témy UFO na únijnú úroveň neskončí úspechom. Borghezio zatiaľ pod svoju výzvu za dva týždňe zhromaždil len 17 europoslaneckých podpisov.