Technológia CCS: EÚ a Nórsko spoja sily

Nórsko, hoci nie je členskou krajinou EÚ, počas nasledujúcich piatich rokov vyčlení 20 percent svojich vkladov do Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA) a touto sumou podporí spoločné projekty s EÚ, ktoré sa zameriavajú na vývoj a komercializáciu technológie zachytenia a uskladnenia CO2 (CCS). Uplynulý týždeň (27.5.) to oznámil nórsky premiér Jens Stoltenberg.

„EÚ je hybnou silou v rozvoji a implementácii technológií CCS. Ako súčasť celkového príspevku do Finančného mechanizmu EEA počas ďalšieho obdobia chce Nórsko vyčleniť najmenej 140 mil. eur počas piatich rokov na podporu projektov CCS vo vybraných členských krajinách EÚ,“ vyhlásil  Stoltenberg.

Nórsko a EÚ budú spoločne implementovať 12 projektov v Severnom mori.

„Dôležitosť Nórska ako energetického partnera EÚ nemožno nikdy dostatočne zdôrazniť. Nie je iba druhým najhlavnejším dodávateľom ropy a zemného plynu do EÚ, ale je i dôležitým hráčom na vnútronom energetickom trhu a favorit v oblasti čistých technológií ako CCS a obnoviteľné zdroje,“ konštatoval komisár pre energetiku Andris Piebalgs po stretnutí s Terje Riis-Johansenom, nórskym ministrom pre ropu a energetiku. Obaja predstavitelia sa stretli vo štvrtok (28.4.), aby diskutovali všeobecne o energetickom dialógu EÚ-Nórsko.

Nórsky premiér ešte na začiatku apríla vyhlásil, že jeho krajina chce byť prvou, ktorej hospodárstvo sa stane v horizonte do roku 2050 uhlíkovo neutrálnym. Technológia CCS sa v tomto smere pokladá za kľúčovú.

Severné more ako skladisko emisií CO2

Nórsky minister Riis-Johansen sa tiež stretol s britským ministrom energetiky Lordom Huntom a diskutoval s ním o využívaní Severného mora ako miesta pre podmorské uskladnenie emisií CO2, ktoré sa zachytia na výstupe z priemyselnej výroby.

Obe krajiny sa dohodli, že využitie chrbátu Severného mora ako skladiska emisií preskúma odborná štúdia. Analýza by mala načrtnúť i časový horizont takéhoto projektu a potrebné prípravy na jeho implementáciu.

„Cieľom štúdie bude vytvoriť profil celého Severného mora, zhodnotiť skladovací potenciál každej krajiny a načrtnúť pravdepodobné objemy a umiestnenie tokov CO2 tak, aby to nezvyšovalo cenu,“ konštatuje sa v ich spoločnom stanovisku.

Veľká Británia a Nórsko tiež plánujú asistovať vládam ostatných krajín EÚ uvádzať CCS do praxe.