Vakcína proti prasacej chrípke má možno vedľajšie účinky

zdroj: TASR/AP

Tento krok prichádza po tom, čo Európska komisia regulátorov poprosila o vyšetrenie správ úradov vo Švédsku a Fínsku, kde sa u menšieho počtu detí po požití očkovacej látky proti prasacej chrípke Pandemrix objavila zriedkavá choroba poruchy spánku narkolepsia. Kvôli nálezu sa následne zakázalo očkovanie detí a mladistvých až do doby prešetrenia prípadov.

Európska lieková agentúra (EMA) schválila Pandemrix v septembri 2009 počas pandémie chrípky H1N1 a užilo ju takmer 31 miliónov Európanov.

Narkolepsia spôsobuje, že osoba náhle a neočakávane upadne do hlbokého spánku. Jej presné príčiny sú neznáme, ale predpokladá sa, že ide o kombináciu genetických faktorov a okolia, vrátane infekcií.

EMA sa vyjadrila, že vplyvná expertná skupina Komisia pre lekárske výrobky na ľudské použitie (CHMP), ktorá pôvodne v zrýchlenom procese vakcínu schválila, sa podrobne pozrie na všetky dôkazy a celú záležitosť prešetrí- pozrie sa najmä na súvislosť medzi zaočkovaním vakcínou proti prasacej chrípke a prepuknutím choroby.

Daný stav budú porovnávať najmä s normálnym výskytom prípadov u mladých ľudí, aby vylúčili, že ide o zhodu okolností.

Asistovať pri šetrení budú ak odborníci naprieč celou Európskou úniou. Ak sa spojenie medzi liekom a chorobou potvrdí, EMA bude musieť prehodnotiť svoje odporúčania ohľadne Pademrixu.

Agentúra zároveň spolupracuje so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Európskym centrom pre predchádzanie chorobám a kontrolu (ECDC).

Novinka je úderom najmä pre spoločnosť GlaxoSmith Kline, výrobcu lieku, ktorá profitovala z niekoľkomiliónových zákaziek od európskych vlád. Spoločnosti vyrábajúce vakcíny H1N1 ale nezodpovedajú za nečakané vedľajšie efekty svojich liekov, a to vďaka klauzulám, ktoré sú zahrnuté do kontraktov s vládami.

Dňa 10. augusta 2010 Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že prasacia chrípka sa nachádza v post- pandemickej fáze a je teda na ústupe.