Vakcíny opäť pôjdu starou cestou

John Vachon, Library of Congress (USA), Wikepedia

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky včera informovalo, že mení systém nákupu vakcín, ktorý minulý rok v decembri zaviedlo bývalé vedenie rezortu. Ako dôvod vtedajšie vedenie uvádzalo najmä nesprávne zaobchádzanie pacientov s vakcínami, ktoré si v praxi doteraz kupovali sami v lekárňach a prinášali do ordinácie na podanie.

Táto zmena však podľa ministerstva „spôsobila mnohým lekárom problémy“, keďže sa  nákup pacientmi (resp. rodičmi detí) zrušil a ak mali lekári pacientov očkovať, museli si vakcíny nakúpiť sami a skladovať ich v ambulanciách.

Mnohí z lekárov deklarovali, že na to nemajú voľné finančné prostriedky, prípadne sa odvolávali na chýbajúcu techniku skladovania. Rezort vtedy tvrdil, že technické vybavenie majú mať povinne a lekárom odporučil nakupovať vakcíny cez zdravotnú poisťovňu a s lekárnikmi vyjednať 90-dňovú splatnosť. De facto tak lekárne vakcináciou úverovali.

Následkom tejto zmeny však toho mnohí prestali očkovať. Podľa ministerstva tak ostalo veľa detských aj dospelých pacientov neočkovaných.

„Zlým rozhodnutím bývalého vedenia sa dostali do ohrozenia najmä naši najmenší pacienti. Keďže je potrebné tento chaos minimalizovať, rozhodla som sa v tejto veci konať čím skôr,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Ministerstvo zdravotníctva sa chystá v lete otvoriť zákon o lieku, ku ktorému sa pripravuje klasické pripomienkové konanie. Rezort tvrdí, že „na rozdiel od exministra Uhliarika“ je jeho prioritou „najmä dialóg s odbornou verejnosťou“. Diskusia sa už mala začať odoslaním listov Slovenskej lekárskej komore a Slovenskej lekárskej spoločnosti s výzvou na komunikovanie ich pripomienok  k novelám.

Rokovanie o zákone pritom ministerstvo očakáva už na jeseň.

„Ministerka Zvolenská pevne verí, že sa situácia čoskoro vyrieši a po niekoľkomesačných problémoch sa podarí očkovanie vrátiť späť do ambulancií tak, aby nebol ohrozený žiadny pacient. Okrem problémov spôsobených lekárom a pacientom totiž „nepopulárne“ opatrenie bývalého vedenia neprinieslo ani deklarovanú úsporu“, uvádza v tlačovej správe Ministerstvo zdravotníctva.

Zmena systému nákupu vakcín je podľa neho len prvým bodom v rámci reformy zákonu o lieku. O ďalších chce verejnosť informovať čo najskôr.

V iných krajinách EÚ, napríklad v Británii poznajú centrálny nákup vakcín pre detský imunizačný program. Vakcíny sa potom bezodplatne distribuujú pre Národné zdravotné služby (NHS) v celej krajine. Priamy nákup od dodávateľov je možný u vakcín pre dospelých.