Vedci objavili medicínske využitie tabaku

Foto: flickr.com (The Library of Congress)

Vypestovanie geneticky modifikovanej liečivej verzie tabaku je krokom, ktorý vypovedá o objavujúcom sa pokroku na poli molekulárneho pestovateľstva, ktoré dokáže ponúknuť lacnejšie postupy pre výrobu biotechnologických liečiv a vakcín, než aké ponúkajú tradičné výrobné postupy.

Európski vedci oznámili, že sa im podarilo dopestovať tabak obsahujúci účinný protizápalový proteín interleukín-10 (IL-10), ktorý dokáže pomôcť pacientom trpiacim na diabetes typ 1, ktorí sú odkázaní na inzulín, ako aj ďalším pacientom trpiacim na autoimúnne ochorenia.

Mario Pezzotti z talianskej Univerzity vo Verone, ktorý viedol výskum geneticky modifikovaného tabaku, publikoval informáciu o výskume v časopise BMC Biotechnology. Ako píše, verí, že rastlinu by bolo možné pestovať vo veľkom na poliach, nakoľko ide o spôsob, ktorý je z pohľadu nákladov na produkciu proteínov najlacnejší.

Spomedzi všetkých rastlín, ktoré sa vedci pokúsili využiť pre syntézu proteínov, sa tabak ukázal ako najvhodnejší. Pezzotti pre Reuters v telefonickom rozhovore vyhlásil: „Tabak je fantastická rastlina, pretože ju možno jednoducho geneticky upraviť a celú rastlinu možno obnoviť z jedinej bunky.“

Skupina talianskych výskumníkov sa pre tabak inšpirovala od firmy Philip Morris, ktorá podporila minuloročnú júnovú konferenciu vo Verone, ktorej témou bola rastlinná medicína. Výskum financovala prevažne Európska únia.

Ďalším krokom v rámci výskumu bude aplikovanie liečiva na myši infikované autoimúnnymi ochoreniami s cieľom overiť reálny účinok. Vedci sa budú ďalej pokúšať zistiť, či pravidelné užívanie malých dávok IL-10 má preventívny účinok pred vznikom diabetických ochorení u ľudí.

Predpokladá sa, že proteín bude mať želaný účinok najmä v kombinácii s inou látkou (GAD65), ktorá sa rovnako produkuje v tabaku. Švédsky biotechnologický koncern Diamyd už klinicky testuje GAD65 vo forme vakcíny proti diabetickým ochoreniam.

Viacero agrochemických firiem, vrátane spoločností Bayer či Syngenta, skúma spôsoby, ako syntetizovať komplexné proteíny v rastlinách, avšak pokrok prichádza pomaly. V súčasnosti sa protilátky a vakcíny vyrábajú najmä z bunkových kultúr umiestnených v kvasných nádobách vyrobených z nehrdzavejúcej ocele.

Na trhu sa zatiaľ komerčne nedistribuuje žiadny liek pripravený technológiou molekulárneho pestovateľstva. K prvému registrovanému lieku má najbližšie izraelský koncern Protalix BioTherapeutics, ktorý je vo finálnej fáze klinického testovania enzýmovej liečby Gaucherovej choroby. Potrebný enzým firma biotechnologicky pripravuje v bunkách geneticky upravenej mrkvy.  Spoločnosť odhaduje, že liečivo by mohlo byť v Izraeli a v USA oficiálne schválené v poslednom štvrťroku 2009.

EurActiv/Reuters