Vedci radia Komisii v boji proti klimatickej zmene

Vedkyňa Anne Gloverová sa zaoberá molekulárnou biológiou. Vo vedeckých otázkach radila už aj škótskej vláde.

Mnohé európske štáty krátia kvôli kríze svoje verejné výdavky a priemyselné firmy lobujú proti ďalším nákladom na klimatickú politiku. Gloverová napriek tomu varuje, že Európa si nemôže dovoliť odkladať znižovanie emisií.

 „Je mimoriadne frustrujúce  pozerať sa na členské štáty, ako kvôli recesii obmedzujú redukcie emisií,“ povedala.

Ak budeme ignorovať klimatické zmeny, vráti sa nám to v podobe svetových konfliktov, masovej migrácie a napokon aj v rapídnom zmenšovaní svetovej populácie, myslí si Gloverová.

Globerová poukázala na paralelu v boji proti kríze a v boji proti klimatickým zmenám. Aj štáty si začínajú uvedomovať, že nemôžu len škrtať výdavky bez podpory ekonomického rastu. Kríza nedostatku prírodných zdrojov znamená, že by sme mali obmedziť spotrebu.

„Najjednoduchší spôsob uvažovania o vytváraní nových pracovných miest je vyrábať viac vecí, ktoré si môžu ľudia kupovať. Ale môj názor je, že to nemôžeme robiť, lebo vyčerpáme všetky zdroje,“ myslí si vedkyňa.

Ďalší vedci upozorňujú, že ak by mal celý svet takú spotrebu ako Európa, potrebovali by sme tri planéty.

Globerová vyzýva na alternatívne spôsoby využívania vedy, priemyslu a technológií, ak máme na planéte prežiť. „Myslím, že toto je najväčšia výzva pre ľudstvo,“ hovorí.

Predseda Európskej komisie José Emanuel Barosso v roku 2009 sľúbil, že EÚ bude efektívnejšie využívať rady vedcov.

Kupovanie času

Rôzne priemyselné sektory v Európe, od aerolínií a lodných spoločností až po energetické firmy či výrobcov hliníku, v súčasnosti lobujú proti politike EÚ ohľadom emisií a ďalších opatrení na boj proti klimatickým zmenám. 

Gloverová chápe, prečo sa tieto firmy bránia novým reguláciám, ale považuje to za kontraproduktívne. Myslí si, že ide len o kupovanie času.

Ako príklad uvádza automobilový priemysel, kde sa očakávajú tvrdé rokovania ohľadom emisných cieľov do roku 2020.

 „Ak sa spýtate ľudí, či budú mať v roku 2020 či 2030 auto na diesel alebo benzín, väčšina vám odpovie „nie“. Všetci európski občania si myslia, že ich autá budú jazdiť na nejaké eko-palivo, ktoré nebude znečisťovať prostredie,“ vysvetľuje Gloverová a dodáva „Komisia by mala rozmýšľať, ako podporovať inovatívne myslenie v týchto oblastiach.“

Napriek tomu panuje neistota v tom, aká úroveň skleníkových plynov v atmosfére spúšťa globálne otepľovanie.

Podľa Gloverovej sú však vedecké dôkazy, ktoré poukazujú na potrebu znižovania skleníkových plynov dostatočné na to, aby donútili politikov konať.

„Dôkaz je celkom vzácna vec. Stojí veľké náklady a prechádza odbornou recenziou. Získate tak veľmi mocný a cenený zdroj a ľudia si musia byť veľmi istí, aby ho odmietli,“ dodáva škótska vedkyňa.

(EurActiv/Reuters)