Vitamíny môžu pomôcť získať nový liek na maláriu

zdroj wikimedia commons

Vedci svoje zistenia publikovali v odbornom časopise Structure. Výsledky by mohli pomôcť vo vývoji efektívnejších liekov v boji proti tejto chorobe. Malária zasiahne ročne viac ako 250 mil. ľudí, z ktorých viac ako 650 000 zomrie.

Malé množstvá vitamínov sú nevyhnutnou súčasťou výživy. Ich nedostatok vedie k poruchám. Vedci sú presvedčení, že vitamíny dokážu produkovať aj rôzne patogénne mikroorganizmy. Tento proces – biosyntéza – by mohol byť pre vývoj novej liečby kľúčový.

Výskum tiež ukázal, že dôležitú úlohu v liečbe hrajú liečivá neutralizujúce kyselinu listovú (antifoláty, chemoterapeutikum), ktoré sú schopné zacieliť na biosyntézu vitamínu B9 u malarických parazitov. Vedci tak upriamili svoju pozornosť práve na biosyntézu B9 u parazitov ako proces, ktorý môže byť pre získanie potenciálneho nového lieku kľúčový.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že skorá diagnóza a rýchla liečba sú dva základné elementy boja proti malárii. Skorá a efektívna liečba tejto choroby môže znížiť trvanie a rozsah infekcie.

Maláriu prenášajú infikované komáre. Jeden z najväčších problémov malárie je vysoká odolnosť, ktorú si plazmodium (prvokový pôvodca malárie) vytvoril voči aktuálnej liečbe. Preto je dôležité vyvinúť nové lieky a chemoterapeutiká.

Vo výskume identifikovali vedci enzýmy malárie, zodpovedné za biosyntézu vitamínu B6. Vedecký tím poukazuje na to, že biosyntéza vitamínu B6 je veľmi organizovaným procesom.

„Štrukturálne štúdie vysvetľujú, ako sa tieto dôležité enzýmy aktivujú,“ hovorí doktor Ivo Twes, vysokoškolský pedagóg štrukturálnej biológie na Univerzite v Southhampton. „Nové poznatky sú východiskovým bodom pre rozvoj špecifických inhibítorov, ktoré sa zameriavajú buď na aktívne strany enzýmov alebo na zoskupenia proteínov do funkčných celkov.“