Rumunsko: Boj na mnohých frontoch

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

transitions online, tol

 

V októbri 2005 študenti na strednej škole v rumunskom meste Constanta zachytili na videokameru scény fyzického a verbálneho zneužívania staršej učiteľky jej študentmi. Bola to znepokojujúca, no presvedčivá správa a médiá v krajine začali pátrať po ďalších príbehoch o násilí na školách.

A našli ich. V decembri novinové titulky informovali o pripravovanej vražde stredoškoláčky jej priateľom v riaditeľni. O dva týždne neskôr bol na druhom stupni základnej školy v Ploešti dvoma svojimi spolužiakmi na školskej toalete znásilnený 12-ročný chlapec. Na titulky sa dostali aj ďalšie násilné činy, ktorých obeťami boli deti.

Táto pozornosť viedla k niečomu neobvyklému: k dialógu. 26. mája Univerzita v Bukurešti usporiadala prvú medzinárodnú konferenciu na tému Médiá, násilie a vzdelávanie. Zúčastnili sa na nej predstavitelia ministerstva školstva i miestnych školských správ, ako aj poslanci rumunského parlamentu a významní žurnalisti a mediálne osobnosti.

Hoci je to nové pre médiá, násilie a šikana nie sú na rumunských školách ničím novým. Násilné činy a obťažovanie – bitky medzi študentmi, učitelia týrajúci postihnutých študentov – sú také obvyklé, že sa považujú za normálne, dokonca aj z pohľadu obetí.


Celý text analýzy v anglickom jazyku bol uverejnený na portáli Transitions Online 13. júla 2006.