Ponúkli sme Rusku, že sa vzdáme ambícií na členstvo v NATO

Foto: Wikipedia

Gruzínsko by pravdepodobne neprežilo krátku vojnu s Ruskom v auguste 2008, ak by nedostalo peniaze z Európy, USA a dokonca i z Japonska, hovorí v exkluzívnom rozhovore pre EurActiv Giorgi Baramidze, gruzínsky vicepremiér.

Bez medzinárodnej finančnej pomoci na obnovu krajiny a podporu ekonomiky by Gruzínsko upadlo do „vnútorných sociálnych sporov, napätia [a] turbulencií“. „Gruzínsko by neprežilo,“ dopĺňa.

Podpredseda vlády tiež zdôraznil, že peniaze donorov sa využili správne, zvlášť na podporu ľudí v sociálnom vylúčení, ktorým venuje vláda špeciálnu pozornosť. Súčasne sa financie investovali i do udržania chodu ekonomiky, ktorá sa ocitla počas vojny na prahu kolapsu.

„Teraz používame peniaze na výstavbu nových ciest, nových vodných elektrární, energetických sietí a ďalšej dôležitej infraštruktúry v krajine,“ hovorí Baramidze.

Na otázku, či Gruzínsku neuvažuj o upokojení Ruska tým, že sa vzdá ašpirácií na členstvo v NATO, Baramidze odpovedal, že Tbilisi prišlo s takouto ponukou ešte pred tým, ako Moskva v auguste 2008 uskutočnila inváziu.

„Povedali sme Rusku, že ak je cena za gruzínsku slobodu, bezpečnosť a nezávislosť členstvo v NATO, sme pripravení o tom diskutovať na trojstrannej úrovni – západ, Rusko a Gruzínsko,“ hovorí vicepremiér a dopĺňa: „Saakašvili to navrhol Putinovi. A Putin odpovedal: Nevymením vaše teritóriá za vašu zahraničnú politiku.“

Baramidze sa domnieva, že Putin už v tom vyjadrení naznačil, že Južné Osetsko a Abcházko považuje za ruské, nie gruzínske územie.

„Rusko by mohlo byť dobrým susedom, ak by rešpektovalo medzinárodné právo a základné medzinárodné spôsoby konania,“ pokračuje vysoký gruzínsky predstaviteľ. Tiež priznáva, že pokiaľ ide o konfrontáciu s Moskvou, Gruzínsko v takomto súboji nemôže obstáť.

„Ale ak na nás Rusko útočí, myslíme si, že to nie je len záležitosťou Gruzínska; problém Gruzínska nie je len vecou Gruzínska. Chtiac alebo nechtiac, je to tiež európsky problém. Európa, spoločne s USA, musí spolupracovať s cieľom riešiť túto otázku a zabezpečiť pre Gruzínsko pokoj a stabilitu,“ uzavrel Baramidze.


Úplné znenie rozhovoru v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.