Chceme, aby únia v prípade Ukrajiny nepoužívala dvojaký meter

Podpredseda ruskej Štátnej dumy Sergej Železniak sa v Štrasburgu rozprával so senior editorom EurActiv.com Georgim Gotevom. Uverejňujeme mierne krátenú verziu rozhovoru. Celé znenie nájdete v anglickom jazyku tu.

Aký bol váš odkaz Európskemu parlamentu?

Našou hlavnou úlohou bolo povedať poslancom Európskeho parlamentu pravdu o udalostiach na Ukrajine a Kryme. Prišli sme vyjadriť naše obavy z činnosti tých, ktorí sa v Kyjeve dostali k moci násilím.

Otvorene hrozia nielen rusky hovoriacim občanom Ukrajiny, ale aj všetkým, ktorí nezdieľajú rétoriku ultranacionalistov, ktorí dnes kontrolujú prevažnú časť štátnych orgánov a médií.

Snažili sme sa tiež vysvetliť, prečo sa občania na Kryme obrátili o pomoc na ruské orgány a nie na tých, ktorí sa ujali moci v Kyjeve. Vysvetľovali sme, že žiadosti našich krymských bratov nemôžeme odmietnuť.

Dúfali sme, že v Európskom parlamente zaznie zmienka o historickej roli Krymu v ruských dejinách a zmiernime tak nedostatok informovanosti.

Vyjadrili sme taktiež naše obavy z masového porušovania ľudských práv na Ukrajine. Bez ohľadu na politické procesy na Ukrajine nikto nemá právo porušovať právo na život, slobodu prejavu či právo hovoriť v materinskom jazyku.

Chceli by sme, aby naši kolegovia z EP upustili od dvojakého metra. Na jednej strane ukazujú hlboké znepokojenie pri právach jednotlivcov na Ukrajine, ale na druhej strane napodiv zatvárajú oči v prípadoch, keď utláčajú veľké množstvo občanov Ukrajiny a Pobaltia. A to mimochodom nie je pre nikoho tajomstvom.

Kým ste prednášali túto správu, lídri G7 apelovali na vašu krajinu, aby zastavila práce na referende na Kryme a ukončila všetky snahy o zmeny štatútu regiónu. Ako by ste to komentovali?

Ruská strana nemá s krymským referendom žiadnu spojitosť. Jedná sa o iniciatívu obyvateľov Krymu. Náš názor je, že iba občania Krymu majú právo sa rozhodovať sa ako budú žiť a s kým sa spoja. Nik nemá právo ovplyvňovať ich postoje. Najdemokratickejšou forma prejavu slobodnej vôle je predsa referendum.

Pripomenuli sme kolegom v EP ich vlastný postoj v prípade jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosova, ktoré za porušenie medzinárodného práva nepovažovali.

Takže Rusko považuje referendum za legitímne a jeho výsledky uzná?

Nikto nám nedal platný argument, prečo by referendum alebo jeho výsledky mali byť nelegitímne. Povinnosťou krymského parlamentu je samozrejme usporiadať referendum najlepším možným spôsobom, aby svoju vôľu mohli vyjadriť všetci občania. O následných krokoch sa môžeme baviť až po vyhlásení jeho výsledkov.

Ak väčšina požiada o pripojenie Krymu k Rusku, kedy sa tak fyzicky stane? Je potrebné aj rozhodnutie ruskej Štátnej dumy?

Bolo by zvláštne, ak by som špecifikoval termín implementácie niečoho, o čom sa zatiaľ nerozhodlo. Môžem vás však uistiť, že orgány Ruskej federácie spravia všetko pre to, aby sa toto rozhodnutie prejavilo s minimálnym oneskorením a v súlade s právnymi predpismi našej krajiny.

Neobáva sa Rusko, že vyvolá novú studenú vojnu?

Myslím, že Rusko by sa malo viac obávať, že sa milióny obyvateľov na Ukrajine ocitnú pod hrozbou genocídy. Pripomeniem slogan ukrajinských ultranacionalistov. Otvorene konštatujú, že Krym by mal byť buď ukrajinský alebo bez ľudí.

Prečo hovoríte o genocíde? Genocída je termín odkazujúci snapríklad a na masové zabíjanie miliónov ľudí počas holokaustu…

Na Kryme žijú dva milióny Rusov. V čase, kedy na sa západnej Ukrajine a v Kyjeve odohrávajú protesty navádzajúce k zabíjaniu Rusov a Židov, každý, kto nie je nacionalista, riskuje život a zdravie.

Snaha zabrániť genocíde a zhovievavosť voči ultranacionalistom boli hlavné dôvody, prečo sa Krym rozhodol usporiadať referendum.

Prečo takéto extrémne prejavy na Ukrajine vidí iba ruská strana  a zvyšok sveta vidí úplne iný obraz?

To je otázka pre západné médiá. Nasmeroval by som ich na rusky hovoriacich novinárov a novinárov židovského vierovyznania. Otázky by tiež mali klásť tým, ktorí pochodujú s fakľami a pre Rusov a Židov stavajú šibenice.

Prečo dnes obe strany toľko hovoria o fašizme? Jedna strana porovnáva Putina s Hitlerom, kým v Rusku sa hovorí, že ukrajinská vláda má vo svojich radoch fašistov.

Ruskí politici nikdy nevyjadrovali kladný postoj k nacizmu ani k fašizmu. V Rusku by to bol navyše trestný čin. Všetci ruskí politici, vrátane prezidenta Putina, spravili veľa, aby sa multi-národné Rusko neprepadlo do temnoty nacionalizmu.

Na Ukrajine tí, ktorí prevzali moc, otvorene propagujú a vzdávajú hold kolaborantom na strane Hitlera, vojnovým zločincom ako Stepan Bandera či divízii SS Galičina.

Čítal som články, v ktorých porovnávajú krymské referendum s Hitlerovým referendom v Rakúsku po anšluse. Čo na to vravíte?

Také články som nečítal. Referendum na Kryme sa koná z iniciatíva a vôle ľudu. Môžete sa zoznámiť s prieskumami verejnej mienky za posledné roky, ktoré ukazujú mieru spolupatričnosti týchto občanov s Ukrajinou a s Ruskom.

Čo poviete svojim voličom po návrate do Moskvy?

Poviem im, že sme šli do Štrasburgu povedať pravdu o Ukrajine, vyjadriť svoje obavy zo vzostupu a šírenia neonacizmu v Európe a zo zhovievavosti bruselskej byrokracie voči nemu. Vyjadrili sme naše stanovisko k obrane rusky hovoriacich občanov pred hrozbou genocídy.

Povedali ste „bruselská byrokracia“, stáva sa ruským nepriateľom?

Samozrejme, že nie. EÚ je naším strategickým partnerom. Máme záujem, aby na Ukrajine nedošlo ku krviprelievaniu, aby boli na základe vyšetrovania potrestaní zločinci a aby sa inštitucionálna reforma vykonala v súlade s medzinárodným právom a nie ozbrojencami, ktorí sa chopili moci.