Denník N – V Rusku veria, že Slovensko dostanú z NATO, a robia na tom

NATO, Lešť

Cvičenie NATO v Lešti. FOTO-TASR

Odkedy proruskí separatisti v júli 2014 zostrelili nad Donbasom malajzijský boeing MH17, sa bulharský výskumník Christo Grozev ako jeden z aktivistov investigatívneho projektu Bellingcat zaoberá ruskou hybridnou vojnou. Rozprávali sme sa s ním o netradičnej dvojici – ruskom nacionalistickom oligarchovi Konstantinovi Malofejevovi a pravicovom extrémistovi Alexandrovi Usovskom, ktorý v Bratislave založil združenie Východoeurópska kultúrna iniciatíva. Okrem podpory separatistov na východe Ukrajiny sa usiluje hlavne o vystúpenie Slovenska z NATO.  

Podľa vášho článku v investigatívnom projekte Bellingcat ľudia, ktorí sa podieľali na anexii Krymu a vyprovokovaní konfliktu na Donbase, sú teraz veľmi aktívni po celej Európe. Napríklad na Balkáne v Republike srbskej, kde mali zabezpečiť víťazstvo proruského premiéra Milorada Dodika, či Čiernej Hore, kde sú Rusi podozriví z prípravy prevratu. O čo tu ide?

Niet pochýb, že Kremeľ má širšiu stratégiu. Ľudia, ktorých služby využil, boli v mnohom úspešní, aby presadili zmeny vo viacerých regiónoch. V krajinách, kde si nemôže Rusko priamo dovoliť inváziu, využíva súkromné hybridné armády, väčšinou ide o biznismenov, ktorí majú doma problém so zákonom, ktorý potrebujú vyriešiť. A tak im povedia: ak chcete, aby sa zabudlo na vaše zločiny, musíte urobiť niečo pre vlasť, ak ju milujete. Tak bola financovaná na začiatku invázia na Donbase v Ukrajine. Viacero ľudí, ktorí tam boli aktívni, čelilo doma vyšetrovaniu a podporou separatistov na Ukrajine sa ho zbavili. Jeden z hlavných ľudí, ktorí stoja za touto hybridnou vojnou na Ukrajine, je napríklad ruský oligarcha Konstantin Malofejev.

Je tento nacionalistický oligarcha s prepojením na pravoslávie kľúčovou postavou?

Je jedným z viacerých, ktorí boli aktívni na Donbase aj v Republike srbskej, a máme podozrenie, že stál aj za pokusom o prevrat v Čiernej Hore. Vieme tiež, že bol zaangažovaný najmenej na dva roky v strednej Európe. V roku 2014, keď ukázal nejaký úspech na Ukrajine, dostal šancu prejaviť sa napríklad v Českej republike, Maďarsku aj na Slovensku. Netrvalo to však dlho, pretože iní ľudia blízki Kremľu prevzali zodpovednosť za krajiny z V4. Ale za ten krátky čas sa venoval v tomto regióne napríklad dezinformačným kampaniam a fejkovým médiám či organizovaniu anti-NATO demonštrácií.

Celý rozhovor si môžete prečítať na webovej stránke Denníka N