Montbrial: Nezávislosť Kosova otvorila „Pandorinu skrinku“

Thierry de Montbrial (IFRI)

„Kosovo vyhlásilo nezávislosť bez toho, aby vykazovalo charakteristiky životaschopného samostatného štátu. Takmer v každej oblasti závisí od pomoci zvonka, vrátane svojej vnútornej bezpečnosti“, poukazuje de Montbrial.

Hlavným problémom je postoj USA. Tvrdia, že Kosovo si zasluhuje samostatnosť. Hoci americký uhoľ pohľadu zdieľa viacero európskych krajín, téza nebola nikdy súčasťou žiadneho regionálneho plánu.

„Preto nachádzame samých seba v situácii, kde Srbi sa cítia hlboko zranení a kde medzinárodné právo nedáva žiadne jasné záruky.“

Obviňuje Európanov zo zlyhania. EÚ sa nedokázala stať lídrom riešenia problému a súčasne dala kosovským Albáncom nesplniteľné sľuby. „Teraz musí Európa platiť cenu“ za Kosovo, tvrdí de Montbrial a dodáva, že „Európa je zvyknutá platiť za situácie, ktoré nedokáže politicky kontrolovať“.

„Ak by Američania a niektoré európske krajiny opäť a opäť nehovorili Kosovcom po skončení vojny, že budú nezávislí, ak by sme vtedy nerozdúchali tento oheň, mohli mať dnes odlišný postoj a status quo mohol byť zachovaný“, myslí si de Montbrial.

Dôsledky nekonania a prázdnych sľubov nepocítia len Európania, ale aj obyvatelia na celom svete. Riaditeľ IFRI poukazuje: „Čo sa deje v Gruzínsku alebo kdekoľvek, bude veľmi intenzívne ovplyvnené súčasnou situáciou.“

Ďalšou chybou Európy sa stalo prehliadanie nepretržitého nesúhlasu Ruska so samostatnosťou (bývalej) juhosrbskej provincie. EÚ by nemala byť v budúcnosti prekvapená, ak Rusko na oplátku podporí odštiepenie sa Abcházska alebo Južného Osetska od Gruzínska. Tieto provincie už dnes vykazujú podobnú snahu ako Kosovo počas uplynulých rokov.


Kompletný rozhovor vo francúzskom jazyku nájdete na stránkach EurActiv.fr.