Na poľsko-ruskú konfrontáciu už nie je miesto

zdroj: http://www.goldenline.pl/piotr-kaczynski5

Aký bude mať tragédia vplyv na poľsko-ruské vzťahy?

Čo je už teraz do veľkej zrejmé, je veľká miera dobrej vôle na oboch stranách, v Poľsku smerom k Rusku a v Rusku smerom k Poľsku, ktorá nahrádza to čo tu bolo pred tým. Hlavný sentiment v Poľsku pokiaľ išlo o Rusko bola podozrievavosť a v opačnom garde to bola ignorancia a sklamanie.

V týchto emotívnych dňoch tieto emócie nahrádza otvorenosť a možno dokonca zárodky priateľstva.

To, ako sa to pretaví do politiky je naďalej veľmi ťažkou otázkou. Samotný fakt, že Rusko je veľmi otvorené pokiaľ ide o kontext tragickej havárie lietadla je skvelý, ale v Rusku musí ešte prebehnúť diskusia o stalinizme.

To sa ale nedeje. Naopak, Kremeľ sponzoruje proces rehabilitácie Stalinovho Ruska.

Presne. To sa nedeje, ale musí sa to udiať pred tým, než príde skutočné zmierenie. Prinúti to Rusov povedať „prepáčte“ za Katyň? Rusi sa za to nikdy neospravedlnili. Odsúdli to nedávno, Putin to odsúdil, ale neospravedlnili sa.

Sú tu isté priprodzené kroky, ktoré by mali nasledovať. Dočkáme sa ich na pohrebe? Dočkáme sa ich 9. mája alebo pri nejakej inej príležitosti?  

Na ruskej strane určite existuje manévrovací priestor. Na poľskej strane tiež, pretože sme mali voči Rusku ambivalentnú politiku. Od nástupu Donalda Tuska tu bola politika zbližovania ale tiež tu bola politika konfrontácie prezidenta Lecha Kaczyńského.

Preto tu boli dve spomienky na katyňský masaker – jedna s Tuskom a Putinom a ďalšia, na ktorej sa mal zúčastniť prezident Kaczyński a bez ruských hostiteľov. Aj preto Kaczyński niekedy chodil nepozvaný na summity EÚ?

Boli tu dva prístupy k Rusku a východnej Európe – jeden, ktorý razila vláda a ďalší, ktorý presadzoval prezident.

Paradoxne sa ale navzájom posilňovali. Tusk by nebol býval taký úspešný vo svoje politike voči Rusku, keby za chrbtom nemal prezidenta Kaczyńského. Mohol Rusom povedať: ak nebudete hovoriť so mnou, hovorte s ním. Takže je lepšie hovoriť so mnou.

Je to politika dobrého a zlého policajta. Mali sme v minulosti podobnú situáciu s rozdielmi v prístupoch a s napätím medzi prezidentom Aleksadrom Kwasniewskim a premiérom Jerzym Buzekom.

Poliaci musia zmeniť konfrontačnú politiku voči Rusku. Pre konfrontáciu tu už nie je miesto.

Zdá sa, že z pohrebu sa stane veľké medzinárodné zhromaždenie.

Mnoho lídrov povedalo, že majú v úmysle prísť, niektorí čakali na stanovenie dátumu pohrebu. Niektorí povedali, že prídu bez ohľadu na to, napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová. Američania budú mať účasť na vysokej úrovni, príde ruský prezdent Dmitrij Medvedev. Očakáva sa tiež vysoký počet lídrov z regiónu.

Bol by som prekvapený ak by neprišla niektorá z hláv štátov alebo vlád európskej dvadsaťsedmičky.  A tiež lídri z východnej Európy ako ukrajinský prezident Viktor Janukovič a gruzínsky prezident Michail Saakašvili.

Hypotentická otázka – ak sa zlepšia poľsko-ruské vzťahy, ako by to ovplyvnilo vzťahy Únie s Moskvou?

Zmenilo by to klímu. Nezmení to ale fakt, že sú tu mnohé veci, na ktoré existujú odlišné názory. Vítam vyjadrenia ako bolo to Chizhove (veľvyslanec Ruskej federácie pr Európskej únii, pozn. red.), ktorý povedal, že plynovod Severná vetva by mohol prechádzať cez poľské územie, namiesto toho, aby ho obchádzal. Prefektné! To je presne ten signál, ktorý by sa v tejto chvíli dal očakávať.

Akokoľvek trvdá mohla byť pozícia Poľska pri rokovaniach o Dohode o partnerstve a spolupráci () s Ruskom, môže sa zmierniť. Takisto v prípade vstupu Ruska do WTO alebo OECD.

To ale nemení nič na fakte, že pretrvávajú rozpory, že Rusko má problémy s demokraciou a že týmto veciam sa bude treba venovať a možno sa to bude dať urobiť pokiaľ vládne lepšia atmosféra.

Sú na to dôvody. Boli tu problémy, ktoré sa podarilo vyriešiť. Bola tu spoločná poľsko-ruská iniciatíva na Európsku komisiu, aby zaradila Rusov žijúcich v Kaliningradskej oblasti do programu jednoduchšieho prechodu hraníc.

Predtým sme mali problém s poľskými loďami, ktoré prechádzali hraničnými vodami medzi Ruskom a Poľskom, no prístup k otvorenému moru patril Rusku, ten bol dlho pre poľské lode uzavretý, no Rusko ho minulý rok otvorilo. Takéto malé veci, o ktorých neviem alebo počujeme len príležitostne budú postupne jedna za druhou vyriešené.

Urobí ústupky aj Poľsko?

Nezmení sa to, že Poľsko podporuje členstvo Ukrajiny v EÚ a NATO, hoci teraz ani samotná Ukrajina do Aliancie nechce. To isté platí aj pre otázku územnej celistvosti Gruzínska, diverzifikácie dodávok plynu atd. Toto sa nezmení.