OSN kritizovala Európsku úniu pre málo prijatých utečencov

utečencká kríza

Z macedónsko-gréckej hranice. FOTO-TASR (Michal Svítok)

Európa by mala zintenzívniť snahy o integráciu ľudí prichádzajúcich z krajín, akými sú Sýria, Irak a Afganistan, povedal v utorok 13. septembra vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi.

“Integrácia je jednou z najväčších výziev súčasnosti,” konštatoval tento taliansky diplomat.

Európa, ktorá vlani prijala viac než milión utečencov, musí tiež dokázať zvládnuť prípady zamietnutia žiadostí o azyl, povedal v rozhovore pre agentúru AP Grandi. A to “efektívne, aby ľudia neupadali do zabudnutia a nemizli”.

Viac zdrojov do integrácie

Do integrácie utečencov by sa malo podľa šéfa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) nasmerovať “viac premýšľania a zdrojov”. Integrácia, pokiaľ sa deje správne, môže “bojovať proti xenofóbnym tendenciám, násilnému odmietaniu a proti propagande namierenej proti cudzincom”, dodal.

UNHCR oznámil, že Európska únia je ďaleko od splnenia dvojročného plánu na prerozdelenie 160.000 žiadateľov o azyl medzi krajiny európskeho bloku.

Rok po prijatí tohto plánu sa podarilo celkovo premiestniť iba 4776 migrantov z Grécka a Talianska, čo zodpovedá trom percentám zo stanoveného cieľa.

Členské štáty Európskej únie vrátane Švajčiarska a Lichtenštajnska sa doposiaľ zaviazali prijať dovedna 8676 žiadateľov o azyl z Grécka a 2809 z tých, ktorí sa nachádzajú v Taliansku.

Pomalá a náročná implementácia

“Počet záväzkov je stále žalostne nedostačujúci a implementácia zbytočne pomalá a náročná,” povedal hovorca UNHCR William Spindler, ktorého citovala agentúra DPA.

Rozmiestňovanie utečencov má byť hlavným nástrojom v boji proti nezákonnej migrácii z južnej Európy na zvyšné územia kontinentu, ako aj v boji s pašerákmi ľudí, upozornil UNHCR.

Štatistiky uvádzajú, že počet podaných žiadostí o azyl vzrástol v tomto roku v Taliansku oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 o 53 percent.