Sklamanie z Ruska a otázky nad miestom v západnom svete

Miroslav Lajčák: TASR / AP Photo/Bebeto Matthews

Žiťňanská: Dôvod na sebareflexiu

Druhé miesto je úspech slovenskej diplomacie, to bezpochyby. Pre TASR to povedala poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská (NOVA).

Reagovala tak na voľbu generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN), v ktorej mal slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák finálne skončiť na druhom mieste.

„Ak sa ale informácie o tom, že sme nezískali podporu našich spojencov, potvrdia, je to dôvod na vážnu sebareflexiu,“ dodala, pričom narážala na Veľkú Britániu a USA, ktoré podľa neoficiálnych informácií slovenského kandidáta nepodporili.

Je presvedčená, že sa nemôžeme uspokojiť s tým, že sme formálne súčasťou západného sveta, ale že zotrvanie v ňom znamená trvalé úsilie a prácu.

Kukan: Sklamali ma Rusi

Aj podľa europoslanca Eduarda Kukana (EĽS) je finálne umiestnenie ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka v rámci voľby generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov možno jednoznačne považovať za veľký úspech.

„Podľa nepísaných pravidiel, ale podľa ustanovenej praxe, mal byť nový generálny tajomník z východoeurópskej regionálnej skupiny. Spomedzi jej kandidátov mal minister Lajčák najlepší výsledok. To, že nakoniec tento post získa predstaviteľ inej regionálnej skupiny, je negatívny signál, pretože narúša dodržiavané dohody a zneisťuje tento proces do budúcnosti,“ konštatoval europoslanec.

Podľa jeho slov, to, že USA a Spojené kráľovstvo vetovali slovenského kandidáta, svedčí o tom, že nechceli v tejto funkcii vidieť nikoho z východoeurópskej regionálnej skupiny.

„Sklamal ma aj postoj Ruskej federácie, ktorá ako jediný stály člen Bezpečnostnej rady z našej skupiny sa mala oveľa aktívnejšie angažovať pri presadzovaní nášho kandidáta,“ povedal Kukan.

Zároveň dodal, že konštelácia „globálnych hviezd“, ktorá rozhodla, nebola pre nášho kandidáta priaznivá.