Afganistan bude jednou z európskych tém roka

Hlavnou témou dnešného zasadnutia Rady pre všeobecné otázky (Rady ministrov zahraničia) – GAERC – bude Afganistan. Pôjde vôbec o prvú formálnu diskusiu o tejto krajine na vysokej diplomatickej úrovni od času, kedy bol do úradu prezideta USA inaugurovaný Barack Obama. O operácii ISAF a tamojšej situácii sa bude diskutovať na pozadí toho, čo Obama nazval „zhoršujúcou sa situáciou“.

„Chceme odštartovať proces, ktorý bude viesť k opätovnému uisteniu o záväzkoch EÚ,“ povedal pre EurActiv diplomatický zdroj blízky GAERC. Doplnil, že v tomto smere je hodnotou EÚ jej „jemná moc“ (ang. soft power). Z pohľadu Bruselu budú najväčšími výzvami v Afganistane augustové prezidentské voľby a činnosť európskej policajnej misie:

  • Európska policajná misia EUPOL začala pôsobiť v Afganistane v júni 2007. Pôvodne má 200 členov, no prednedávnom sa objavila požiadavka na zdvojnásobenie počtu jej členov. Mnohé členské krajiny však zatiaľ neposlali do krajiny ďalšie policajné jednotky, aby bol ich celkový počet 400.
  • Obyvatelia Afganistanu si budú svojho prezidenta voliť 20. augusta. V tomto smere plánuje EÚ v krajine investovať 200 mil. dolárov. Pôjde o druhú voľbu prezidenta od roku 2001, kedy USA spoločne so spojencami v rámci NATO vojensky zvrhli vládny režim Talibanu.

Systém bŕzd a protiváh pre prezidentské voľby zostáva zatiaľ nejasný. Za favorita volieb sa považuje súčasný prezident Hámid Karzaj, ktorého funkčné obdobie je poznačené viacerými spormi zo západnými krajinami.

Diplomatický zdroj uviedol, že prioritou bude zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých kandidátov. Na otázku, či nebude pre „Západ“ predstatovať problém prípadné zvolenie človeka blízkeho Talibanu, odmietol odpovedať.