Afganská vláda by mala do roku 2014 prevziať kontrolu nad krajinou

foto: afganský prezident Hamid Karzaj, zdroj: TASR

Dodržanie tohto ambiciózneho dátumu bude vo veľkej miere závisieť od úspechu približne 150 tisíc vojakov zo zahraničných jednotiek v prebiehajúcich operáciách proti Talibanu, z ktorých najväčšia sa v súčasnosti odohráva na juhu krajiny v tradičnej bašte tohto hnutia.

Jednou z podmienok úspechu je zároveň zabezpečenie, aby tisícky vzbúrencov odložili zbrane, či rýchle vyškolenie domácich silových zložiek ich zahraničnými kolegami. Náročnosť tejto oblasti sa naplno prejavila tento týždeň, kedy afganský vojak v zácviku zabil dvoch amerických civilistov a dvoch svojich kolegov keď na nich namieril zbraň práve počas prebiehajúcej konferencie o budúcnosti Afganistanu. Napriek nesmierne vysokým bezpečnostným opatreniam na konferencii, ktorej sa zúčastnilo približne 60 ministrov zahraničných vecí vrátane šéfky EÚ pre zahraničie Catherine Ashton a jej americkej kolegyne Hillary Clinton, sa vzbúrencom podarilo odpáliť v diplomatickej zóne a v blízkosti letiska prinajmenšom päť rakiet. Tie spôsobili aj odklon lietadla s generálnym riaditeľom OSN Ban Ki-munom na palube.

Konečným záverom konferencie je, že afganská vláda získa väčšiu zodpovednosť za manažovanie svojich vlastných záležitostí, bezpečnosti nevnímajúc, výmenou za prísľub zlepšenia svojich noriem a zníženia korupcie.

„Afganské národné bezpečnostné sily (ANSF) by mali viesť a vykonávať vojenské operácie vo všetkých provinciách do konca roku 2014,“ uvádza komuniké. Podľa britského ministra zahraničných vecí Williama Haguea je však teraz potrebné tento cieľ a jeho jednotlivé kroky implementovať.

„Keď sa na to pozrieme z realistickej perspektívy, je to veľmi dobrý a potrebný cieľ, ale z pohľadu jeho praktickosti ostáva nedoriešených ešte mnoho otázok než aby sme mohli stanoviť nejaký termín,“ cituje agentúra Reuters slová právnika Dauda Sultanzoiho.

Spojené štáty plánujú začať sťahovať svoje vojsko z Afganistanu už v júli budúceho roku. Clintonová však podčiarkla, že tento dátum bude závisieť aj od vývoja situácie. Taliban údajne rozhovory o stiahnutí sa vojsk povzbudili a presvedčili ich o tom, že Washington nechce preťahovať boje. Hnutie trvá na tom, že bude bojovať až do okamihu, kedy všetky zahraničné vojská opustia krajinu.

Karzajov triumf?

Afganský prezident Hamid Karzaj vníma konferenciu ako triumf po tom, čo minulý rok stratil po pochybných prezidentských voľbách, sťažnostiach o nekompetentnosti jeho vlády a údajnom zapojení jeho brata do nekalého obchodovania priazeň Západu. Aj americký prezident Barack Obama a britský premiér David Camerom označili konferenciu za dôležitú a vnímajú ju ako krok k tomu, aby sa afganská vláda v plnej miere ujala kontroly nad krajinou.

V záverečnom prehlásení zároveň účastníci konferencie podporili, aby približne 50 percent rozvojovej pomoci prúdilo do krajiny nasledujúce dva roky cez vládu výmenou za nižšiu korupciu a boj proti úplatkom. Karzaj síce tieto problémy priznal, ale na druhej strane povedal, že najväčšia korupcia a plytvanie sa spájajú so súkromnými kontraktmi americkej armády a vlády.

Podľa Oxfam prišlo do krajiny od roku 2002 viac ako 40 miliárd dolárov, pričom polovica týchto prostriedkov sa zameriavala na tréning a vybavenie armády. Podľa Sultanzoiho je však zároveň potrebné, aby sa zmenilo aj myslenie Afganistanu. „Nie je to len o vybavení a prístrojoch a technických veciach. Je to tiež o kultúre, ktorú musí mať národná armáda na to, aby prevzala kontrolu nad obranou svojej krajiny.“