Africká únia odmietla európsky plán na vyloďovacie platformy pre migrantov

Pátracie a záchranné operácie Frontexu (Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž) v Stredozemnom mori. [Frontex]

Africkí lídri oznámili, že chcú vytvoriť nový orgán, ktorý by koordinoval ich národné politiky v oblasti migrácie. Zároveň odmietli plány Európskej únie zriadiť vyloďovacie platformy na svojom území.

Na summite Africkej únie, ktorý sa konal v pondelok (2. júla), súhlasili predstavitelia jednotlivých krajín so založením Afrického observatória pre migráciu a rozvoj (OAMD), ktorá bude sídliť v marockom hlavnom meste Rabatu.

Návrh, s ktorým prišlo Maroko, sa zameriava na „harmonizáciu národných stratégií afrických štátov“, povedal minister zahraničných vecí Nasser Bourita na tlačovej konferencii v Nouakchott, hlavnom meste Mauritánie.

Žiadne vyloďovacie platformy v Afrike

Afričania odmietli plány Európskej únie, na ktorých sa lídri dohodli na minulotýždňovom summite v Bruseli. Nesúhlasia najmä s návrhom založiť na africkom území vyloďovacie platformy.

„Summit nehumánnosti“? Dohoda o migrácii čelí kritike aj otázkam

Regionálne platformy vylodenia odmietajú krajiny, ktoré ich majú hostiť. Podoba kontrolovaných centier pre migrantov v Európskej únii je zase nejasná. A stredoeurópske krajiny popreli, že by sľúbili pomôc Nemecku.

„Maroko dôrazne odmieta myšlienku platforiem, ktorú považuje za nevhodnú. Ide o jednoduché, kontraproduktívne riešenie,“ povedal marocký šéf diplomacie.

Brusel by toto stanovisko nemalo prekvapiť. Tunisko a Líbya už naznačili, že podobné platformy na svojom území odmietajú. Ešte pred summitom hovoril taliansky minister vnútra Matteo Salvini o tom, že centrá by mali sídliť v krajinách, ako sú Niger, Čad, Mali a Sudán – teda v regióne Sahelu.

„Neprijateľné kroky“ na vlastnom kontinente

Predseda komisie Africkej únie Moussa Faki Mahamat však v nedeľu (1. júla) na svojom Twitteri uviedol, že africkí lídri musia prevziať zodpovednosť za svoj podiel na migračnej kríze. Rovnako odsúdil „neprijateľné kroky“ proti africkým migrantom na ich vlastnom kontinente.

„Ak nechceme v tejto otázke stratiť dôveryhodnosť, naša Únia nemôže odsúdiť zjavné porušovanie ľudských práv voči africkým migrantom v zahraničí a ignorovať, že podobné veci sa dejú aj na našom kontinente,“ dodal.

Ďalšie témy summitu AÚ

Migrácia pôvodne nebola zahrnutá do oficiálnej agendy summitu Africkej únie, ktorý bol zameraný predovšetkým na bezpečnosť, korupciu a obchod.

Na summite sa hovorilo najmä o navrhovanej africkej kontinentálnej zóne voľného obchodu, ktorú doteraz podpísalo 49 z 55 krajín.

Diskutovalo sa aj o tom, ako obnoviť Dohodu z Cotonou, medzi Európskou úniou a africkými, karibskými a tichomorskými krajinami, ktorej platnosť skončí vo februári 2020.

Vedúci predstavitelia Európskej únie prijali mandát na rokovania o Cotonou až 22. júna. Maďarsko a Poľsko tento proces blokovali niekoľko mesiacov. Obe krajiny, ktoré dôrazne odmietajú povinné migračné kvóty, chcú, aby bola rozvojová pomoc a európske investície úzko spojené s kontrolou migrácie.