„Afrika by mala mať väčší hlas v medzinárodných inštitúciách“

zdroj: flickr, autor: BlatantWorld.com

Závery 13. summitu OIF, ktorý sa uskutočnil v dňoch 22. až 24. októbra v Montreaux potvrdili to, čo naznačoval už úvodný príhovor: La Francophonie naberá politický nádych. Každý rok zvykne organizácia konsolidovať svoje programy v oblasti vzdelávania, demokracie, rozvoja a samozrejme aj propagácie francúzskeho jazyka. Tento krát sa však OIF vyjadrila, že chce svojim africkým členom pomôcť zúčastňovať sa viac na svetovom riadení tým, že podporí ich vyššie zastúpenie v OSN a G20.

Na začiatku summitu EurActiv generálneho tajomníka Abdoua Dioufa poprosil, aby prirovnal OIF k ostatným medzinárodným organizáciám, na čo odpovedal: „La Francophonie nemá veľa spoločného s G8 či G20, ktoré sú hospodárskeho zamerania.“

Pravdepodobne v reakcii na povzbudivé Sarkozyho slová a vzhľadom na skutočnosť, že Francúzsko bude budúci rok predsedať obom zoskupeniam, Diouf povedal: „Zoberte si Afriku: miliarda obyvateľov a ani jedno kreslo v Bezpečnostnej rade OSN. Je to škandál.“ Pozorovatelia na summite však pochybujú o tom, že sa organizácii podarí presadiť nejakú reformu v tejto oblasti. Podobné vyhlásenia už boli totiž sformulované niekoľko krát- napríklad na summite Francúzsko- Afrika v máji tohto roku- ale doposiaľ sa nič nezmenilo.

EÚ bola výrazná svojou neprítomnosťou

Zdá sa, že pred summitom G20 vedú regionálne organizácie ako Hospodárske spoločenstvo štátov Západnej Afriky (ECOWAS), či Africká únia čoraz viac konzultácií. Predstavitelia oboch sa zúčastnili aj summitu v Montreaux, kde zaujali miesto neprítomnej Európskej únie. Na poslednom summite OIF v roku 2008 v Québecu Úniu reprezentoval predseda Komisie José Manuel Barroso a zároveň aj vtedajší eurokomisár pre rozvoj, Belgičan Louis Michel, ktorého majú africkí predstavitelia v živej pamäti. Jeho nasledovník, eurokomisár Andris Piebalgs z Lotyšska sa však stretnutia napriek tomu, že hovorí po francúzsky, nezúčastnil. Rovnako neprítomný bol aj prezident EÚ, Herman Van Rompuy, ktorý má francúzštinu ako rodný jazyk, a šéfka Únie pre zahraničie Catherine Ashton.

Podľa pozorovateľov môže byť ich neprítomnosť výsledkom rovnako tak nedostatku koordinácie jednotlivých európskych úradov ako aj prejavom nízkeho záujmu.

Ďalšie kroky:

  • január 2010: začiatok francúzskeho predsedníctva v G20
  • 2011: ďalšia ministerská konferencia OIF (v Paríži)
  • 2012: ďalší summit La Francofonie (Kinshasa, Kongo)