Ahmadínedžád: Tajný jadrový dokument je výmysel USA

Irán obvinil USA, že sa snažia svetu podstrčiť falošný dôkaz o jeho vojenskom jadrovom programe. Mahmúd Ahmadínedžád pre americkú ABC News vyhlásil, že tajný iránsky dokument, ktorý získal a publikoval britský Times of London, nie je pravý a vytvorili ho v USA. V jeho texte sa pritom píše o zámeroch Teheránu vytvoriť jadrovú zbraň.

„Všetko sú to vyfabrikované zväzky papierov, ktoré neustále vymýšľa a rozširuje americká vláda,“ vyhlásil iránsky prezident počas poskytnutého rozhovoru v Kodani. Do Dánska cestoval, aby sa zúčastnil na svetových klimatických vyjednávaní COP15.

Správy o tom, že Irán pracuje na jadrovej bombe sú „od základu nepravdivé“, zdôraznil.

Britský Times of London publikoval 14. decembra originál textu v perzštine a priložil k nemu anglický preklad. Dokument nesie názov „Výhľad pre špeciálne aktivity spojené s neutrónmi pre nasledujúce štyri roky“.

V údajnom tajnom texte sa popisujú kroky v oblasti vývoja a testovania neutrónového iniciátora – zariadenia, ktoré v jadrových zbraniach zaplaví jadro bomby z obohateného uránu subatomárnymi časticami a vyvolá tak výbuch.

Irán sa cíti v ostatnom čase pod tlakom. Iránsky minister zahraničia Ramin Mehmanparast nazval tajnú správu „neopodstatnenou … nehodnou pozornosti, vytvorenou [s cieľom] vyvinúť na Irán politický a psychologický tlak“.

Teherán je piatym najväčším dodávateľom surovej ropy vo svete. Podľa vlastných oficiálnych stanovísk vyvíja civilný jadrový program, ktorého zámerom je zefektívnenie výroby elektrickej energie, čo by umožnilo zvýšiť export ropy a zemného plynu. EÚ a USA sa však domnievajú, že v Iráne existuje zámer zneužiť technológiu obohacovania uránu aj na vojenské účely.

EurActiv/Reuters